Jak otworzyć zakład tapicerski?

Pomimo powstania potężnych sieci oferujących nowoczesne i stylizowane meble, w tym tapicerowane, zakłady tapicerskie nadal są popularne. Część konsumentów woli skorzystać z usług rzemieślniczych, by udekorować swoje wnętrze solidnymi, wytrzymałymi i spersonalizowanymi meblami, które trudno znaleźć w tradycyjnych sklepach. To jeden z powodów, dla których warto pomyśleć o otwarciu własnego warsztatu. Zobaczmy, jak otworzyć zakład tapicerski.

Tapicer to zawód z ogromnymi tradycjami. Dzięki niemu możemy nadać nowe życie starym meblom oraz odnowić zniszczone obicie. Wiele zakładów oferuje również projektowanie i produkcję mebli tapicerowanych na wymiar. Warto zauważyć, że przedstawiciel tego rzemiosła potrafi również naprawić tapicerkę samochodową oraz odrestaurować zabytkowe pojazdy.

Klienci coraz częściej poszukują na rynku używanych perełek, które wystarczy odnowić, by móc przez długi czas cieszyć się z ich posiadania. Zarówno antyczne meble, jak i stare samochody są w cenie. Odnowienie tego rodzaju tapicerki wcale nie jest proste. Wymaga precyzji i cierpliwości. Za to dobrze wykonany projekt gwarantuje nie tylko wysoki zarobek, ale przede wszystkim zdobycie renomy na rynku. Usatysfakcjonowani konsumenci chętnie pochwalą się swoimi meblami i polecą zakład tapicerski swoim znajomym. To najlepsza, najtańsza i najbardziej skuteczna forma reklamy, o którą powinien zabiegać każdy właściciel firmy.

Trzeba przyznać, że zapotrzebowanie rynku na usługi tapicerskie jest duże, dlatego warto nauczyć się tego fachu. Poniesiony trud i wyrzeczenia na pewno przyniosą wymierne korzyści w przyszłości. Osoby posiadające umiejętności tapicerskie bez trudu znajdą pracę.

Usługi tapicerskie a działalność rzemieślnicza

Rzemiosło to wykonywanie zawodu w ramach działalności gospodarczej założonej przez osobę fizyczną. Właściciel przedsiębiorstwa może zatrudnić maksymalnie 250 osób i musi wykonywać pracę w swoim imieniu i na własny rachunek. Co więcej, konieczne jest również uznanie rzemieślnika jako przedsiębiorcę w rozumieniu ustawy dotyczącej swobody działalności gospodarczej. Warto nadmienić, że istotnym czynnikiem jest także roczny obrót netto ze sprzedaży oraz suma aktywów jednego z bilansów rocznych sporządzonych w ciągu ostatnich dwóch lat. 

Jaka jest różnica między rzemieślnikiem a przedsiębiorcą?

Rzemieślnik jest osobą fizyczną. Może założyć jedynie spółkę cywilną. Usługi są wykonywane osobiście, a działalność gospodarcza jest prowadzona na podstawie zdobytych kwalifikacji. Przez cały okres świadczenia usług przedsiębiorca-rzemieślnik działa we własnym imieniu, a dochód wpływa na rachunek własny lub na rachunek wspólników spółki cywilnej, w zależności od wybranej opcji. Rzemieślnicy nie mogą zatrudnić więcej niż 250 osób. 

Klasyczni przedsiębiorcy mają do wyboru więcej form prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ponadto mogą zatrudniać dowolną ilość pracowników i korzystać z podwykonawców, którzy będą wykonywać pracę w ich imieniu. Sami również mogą zostać podwykonawcą i pracować pod szyldem innej marki.

Jakie dokumenty poświadczają kwalifikacje rzemieślnicze?

By udowodnić prawdziwość zdobytych uprawnień zawodowych, rzemieślnik może przedłożyć następującą dokumentację:

    • dyplom/świadectwo ukończenia wyższej szkoły, szkoły zawodowej, technikum w zawodzie odpowiadającym wykonywanemu rzemiosłu;

    • dyplom mistrza uzyskany w wybranym zawodzie rzemieślniczym;

    • świadectwo czeladnicze lub tytuł robotnika kwalifikowanego w konkretnym fachu;

    • zaświadczenie potwierdzające zdobycie kwalifikacji rzemieślniczych.

Aby zdobyć dyplom mistrza lub świadectwo czeladnicze należy przystąpić do egzaminu przed komisją egzaminacyjną wybranej Izby Rzemieślniczej. Poniżej przedstawiamy przykładową listę PKD dla kilku zawodów rzemieślniczych:

    • introligator (PKD 18.14. Z),

    • zegarmistrz lub jubiler (PKD 95.25. Z),

    • stolarz (PKD 95.24 Z),

    • szewc lub kuśnierz (PKD 95.22. Z).

Numer PKD należy wpisać w CEiDG.

Co warto zrobić, zanim otworzysz własny zakład tapicerski?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to ogromna odpowiedzialność, ale też pewnego rodzaju prestiż. Oczywiście, jeśli usługi są świadczone na najwyższym poziomie. Zanim przystąpisz do otwarcia warsztatu i pracy na własny rachunek, w której sam będziesz swoim szefem, musisz przygotować biznes plan.

W tym celu powinieneś zastanowić się nad zakresem usług, które zaproponujesz swoim klientom. I tu dobra rada: nie skupiaj się na wszystkim. Wybierz te obszary, w których jesteś najlepszy. Tylko w ten sposób możesz osiągnąć zawodowy sukces.

Przeanalizuj dokładnie rynek, opracuj strategię cenową i marketingową. Wybierz swoją grupą docelową. Stwórz plan inwestycyjny, a także prognozy finansowe. Jeśli coś wyda Ci się trudne lub niezrozumiałe, poproś o pomoc specjalistów. Powodzenia. Trzymamy za Ciebie kciuki!

Comments

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.

Membership

An active membership is required for this action, please click on the button below to view the available plans.