Producenci mebli tapicerowanych to nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również mniejsze zakłady tapicerskie, w których wykonuje się nowe siedziska dopasowane do indywidualnych potrzeb. Jest to jedna z gałęzi przemysłu, która prężnie się rozwija. Wiele wyrobów tapicerskich trafia do zagranicznych klientów. Sprawdźmy, jakie warunki prawne obowiązują w Polsce przedsiębiorców.
Producent mebli tapicerowanych – zawód tapicera na pierwszym planie
W firmach zajmujących się produkcją mebli tapicerowanych pracują wykwalifikowani tapicerzy. To jedna z kluczowych profesji w tej branży. Dzięki nim siedziska są starannie obite materiałem oraz wytrzymałe.
Wielu absolwentów szkół branżowych jest zatrudnionych w zakładach produkcyjnych. Niektórzy zdecydowali się na otwarcie własnego warsztatu, w którym projektują designerskie narożniki, fotele, łóżka czy sofy na wymiar. Ci, którzy prowadzą zakład tapicerski niedaleko granicy, często obsługują przygranicznych zleceniodawców.
Meble tapicerowane wykonywane na indywidualne zamówienie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. To świetne rozwiązanie dla osób, które mieszkają w niestandardowych mieszkaniach oraz dla tych, które nie znalazły odpowiedniego produktu w salonie. W naszej bazie tapicerów znajdziesz rzemieślników z różnych regionów Polski oferujących tego typu usługi.
Producent mebli tapicerowanych – o czym trzeba wiedzieć przed założeniem firmy meblarskiej?
W Polsce każdy może założyć firmę meblarską. W tym celu wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą. Nie trzeba zdobyć żadnej koncesji ani dodatkowych pozwoleń.
Przedsiębiorcy, którzy będą korzystać w procesie produkcji z impregnatów, rozpuszczalników organicznych czy środków do konserwacji drewna powinni złożyć wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Dokument można złożyć w:
- urzędzie miasta bądź gminy;
- w starostwie powiatowym;
- regionalnej dyrekcji ochrony środowiska;
- Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska;
- Regionalnej dyrekcji lasów państwowych.
Kolejnym obowiązkiem jest opracowanie raportu bezpieczeństwa i wdrożenie programu zapobiegającego awariom. Przed rozpoczęciem działalności wymagany jest kontakt ze służbą ochrony środowiska, a także z Państwową Strażą Pożarną.
Producenci mebli tapicerowanych w Polsce – jakie PKD wybrać?
Aby zostać producentem mebli tapicerowanych w Polsce, należy wybrać odpowiednie numery PKD. Najczęściej są to:
- 01.Z – produkcja krzeseł i siedzeń do pomieszczeń biurowych, produkcyjnych, hoteli, restauracji oraz budynków publicznych; produkcja krzeseł teatralnych, kinowych itp.; produkcja siedzisk wykorzystywanych w laboratoriach; produkcja mebli wykorzystywanych w kościołach, szkołach restauracjach;
- 09.Z – produkcja pozostałych mebli;
- 47.Z – sprzedaż hurtowa mebli, dywanów i sprzętu oświetleniowego;
- 59.Z – sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
Zakładając własną działalność gospodarczą, warto wybrać najpierw grupę docelową oraz wyznaczyć sobie cele biznesowe. W ten sposób będzie łatwiej dopasować właściwe numery PKD do specyfiki firmy.
Producent mebli tapicerowanych – jaką formę działalności wybrać?
Każda osoba, która marzy o założeniu firmy zajmującej się produkcją mebli tapicerowanych, stoi przed dylematem wyboru formy działalności. W polskim prawie istnieją następujące opcje do wyboru:
- jednoosobowa działalność gospodarcza – rozwiązanie dla tapicerów, którzy będą sami realizować indywidualne zlecenia;
- spółka cywilna – tutaj potrzebni są wspólnicy;
- osobowa spółka handlowa (spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna);
- kapitałowa spółka handlowa (spółka z o.o., akcyjna).
Możliwe jest również prowadzenie działalności nierejestrowanej. W tym wypadku trzeba spełniać poniższe kryteria:
- brak własnej działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy;
- przychody w danym miesiącu kalendarzowym nie mogą przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia.
Decydując się na ten wariant, możemy sprawdzić, czy nasz biznesplan ma szansę na rynku. W tej sytuacji nie trzeba płacić składek ZUS, rejestrować się w urzędzie skarbowym ani wpłacać zaliczek na podatek
Kolejnym ważnym aspektem jest wybór formy opodatkowania. Tutaj warto skonsultować się ze specjalistą, aby podjąć satysfakcjonującą decyzję. Inną istotną kwestią jest wybór biura księgowego oraz założenie firmowego konta bankowego. Ostatnim krokiem jest rejestracja w CEIDG lub w KRS w zależności od tego, jaką formę prawną działalności wybraliśmy.
Producenci mebli tapicerowanych w Polsce a eksport wyrobów
Polscy producenci mebli tapicerowanych, którzy zdecydują się na eksport swoich wyrobów na terenie Unii Europejskiej, powinni zapoznać się z dyrektywą nr 2001/95/WE. Jest to dokument, który mówi o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Stosowanie się do międzynarodowych zasad daje gwarancję, że użytkownicy siedzisk obitych materiałem, którzy będą korzystać z nich zgodnie z instrukcją, będą bezpieczni. Ich zdrowiu oraz życiu nic nie będzie zagrażać. W tym wypadku przedsiębiorca bierze na siebie całą odpowiedzialność.
Czy meble tapicerowane muszą być certyfikowane?
Meble tapicerowane i nie tylko przeznaczone do szkół czy laboratoriów należy poddać certyfikacji. Można to zrobić w specjalnych jednostkach lub ośrodkach badawczych. Wydana decyzja jest równocześnie aktem prawnej odpowiedzialności. Certyfikat poświadcza, że dany wyrób jest zgodny z obowiązującymi wymaganiami.
W tym miejscu warto wspomnieć również o wymaganiach rynkowych. Często zdarza się, że klienci oczekują od producentów mebli tapicerowanych stosownych certyfikatów. Najczęściej dotyczy to przetargów na siedziska do biur czy jednostek, w których przebywają dzieci. Z punktu obowiązującego prawa wystarczy, że przedsiębiorstwa spełnia normy europejskiej dyrektywy. Niestety w wielu przetargach to zdecydowanie za mało.
Polscy producenci mebli tapicerowanych przed pandemią osiągnęli ogromny sukces
W 2018 roku Eurostat opublikował dane statyczne dla branży meblowej. Polska znalazła się na trzecim miejscu pod względem sprzedaży mebli w UE. Nasz kraj okazał się wtedy liderem pod względem stosunku sprzedaży do PKB. Nasi przedsiębiorcy zostali również jednym z największych eksporterów mebli. Większość polskich mebli tapicerowanych trafiała do Czech.
Dobra passa trwała również w trakcie pandemii. Sektor meblowy odnotował w tym czasie ogromne zyski pomimo problemów związanych z rosnącymi cenami czy brakiem surowców. Teraz producenci mebli tapicerowanych stoją przed nowymi wyzwaniami. Trzymamy za nich kciuki.
Comments