Jakie antyki są w cenie? To pytanie zadają sobie koneserzy i miłośnicy staroci, którzy chcą zainwestować swoje oszczędności. To jedna z lokat, która naprawdę się opłaca. Starannie odnowione stare przedmioty zyskują na wartości. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, aby uniknąć rozczarowania i straty pieniędzy.
Zakup antyków – pomysł na lokatę kapitału?
Kluczem do sukcesu w przypadku antyków jest znajomość historii sztuki. Warto zaznajomić się z dawnymi stylami, materiałami oraz technologią produkcji. Na uwagę zasługują tu fachowe przewodniki oraz inne eksperckie publikacje.
Przed zakupem należy się zastanowić, jakie przedmioty nas interesują i w jaki sposób chcemy je wkomponować w wystrój domu lub mieszkania. Możemy zaaranżować przestrzeń w stylu retro albo połączyć starocie z nowoczesnością. Decydując się na drugi wariant, wybierzmy 1-2 zabytkowe przedmioty. Będą się świetnie komponować z nowoczesnymi meblami. Stare siedzisko można ustawić np. na tle ściany pomalowanej na inny kolor niż pozostałe. Zadbajmy też o odpowiednią grę światła.
Antyki można zakupić na polskich oraz zagranicznych portalach aukcyjnych, w profesjonalnych sklepach, a także na pchlich targach. Zachęcamy do tego, by śledzić zarówno polskie, jak i zagraniczne oferty. We Francji, Niemczech czy Holandii można znaleźć prawdziwe perełki, które na pewno spodobają się koneserem sztuki.
Kilka słów o zakupie antyków
Antyki są oznaczone specjalnymi sygnaturami. W tym przypadku zdarzają się oczywiście fałszerstwa. Znaki ukryte pod malowanym szkliwem czy wybite na metalowych elementach są trudniejsze do podrobienia.
Aby ocenić wartość mebla i odróżnić go od stylizowanego przedmiotu, trzeba przyjrzeć się bliżej elementom, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Może to być np. konstrukcja siedziska, wierzch szaf, spód lub tył siedziska. Na uwagę zasługują też ślady napraw oraz użytkowania.
Jakie antyki są w cenie?
Wśród najbardziej pożądanych antyków w naszym kraju wymienia się starocie reprezentujące następujące style:
- Art Deco,
- Bidermeier,
- secesyjny,
- eklektyczny,
- rokoko,
- modernistyczny.
Koneserzy cenią też barokowe szafy i siedziska, a także meble z epoki Ludwika Filipa.
Przedmioty użytkowe zaprojektowane oraz wykonane przez dawnych mistrzów rzemiosła są bardziej wytrzymałe od nowoczesnych elementów wystroju. Niestety cechuje je mniejsza odporność na wilgoć. Z tego powodu należy zadbać o odpowiednie warunki w domu, by uchronić zabytki przed zniszczeniem.
Antyki przed czy po renowacji – co wybrać?
W tym przypadku decyzja należy do kupującego. Koszt inwestycji jest bardzo zbliżony. Odrestaurowane przedmioty zachwycają wyglądem. Zapłacimy za nie więcej niż za zniszczone rzeczy. Doliczając jednak cenę fachowej renowacji, osiągniemy bardzo podobną kwotę.
Renowację antyków koniecznie zlećmy ekspertom. Niektórzy tapicerzy meblowi oraz samochodowi specjalizują się w tej dziedzinie. Znają dawne techniki i zgodnie z nimi nadają drugie życie pojazdom czy siedziskom. Jest to pracochłonne zajęcie, dlatego cena usługi jest wysoka. W kosztorysie uwzględnia się m.in. zakup materiałów, zakres napraw, lokalizację zakładu tapicerskiego i jego konkurencję, a także renomę rzemieślnika.
Podsumowanie: Jakie antyki są w cenie?
Polscy miłośnicy antyków cenią sobie meble wykonane w różnych stylach. Wybierają wyposażenie wnętrz m.in. z epoki Bidermeier, rokoko, Art Deco, a także modernizm czy secesja. Wiele osób decyduje się po zakupie na renowację przedmiotów, by podnieść ich wartość rynkową. Jeśli dawno nie zaglądałeś na strych, koniecznie się tam wybierz. Być może w Twoim domu znajdują się prawdziwe perełki, które wystarczy odnowić np. w zakładzie tapicerskim.
Comments