Obywatele państw zza naszej wschodniej granicy podlegają innym przepisom niż obywatele Unii Europejskiej, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. Różnice te dotyczą zarówno pobytu, jak i zatrudnienia. Po wybuchu wojny na Ukrainie uchodźcy zdobyli szereg przywilejów. O tym, co zmieniło się w kontekście najnowszej specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy z panią Katarzyną Winnik — właścicielką firmy InterConsulting — rozmawia Michaela Fuchs.
Michaela Fuchs: W związku z nowelizacją specustawy ukraińskiej obywatele Ukrainy przebywający w Polsce muszą dostosować się do nowych realiów. W jaki sposób te zmiany rzutują na polskich pracodawców? Co zmieniło się w kwestii przekraczania granicy przez obywateli Ukrainy?
Katarzyna Winnik: W 2023 roku nie zmieniło się nic. W dalszym ciągu obywatele Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski od 24 lutego 2022 r. Z powodu działań wojennych, mogą przekraczać polską granicę nawet bez ważnego dokumentu podróży. Mają możliwość wjazdu do Polski na podstawie zgody komendanta właściwej placówki Straży Granicznej.
M.F.: Na jakich warunkach można obecnie zatrudnić obywateli Ukrainy?
K.W.: Obecnie procedura jest bardzo uproszczona. Wystarczy tylko elektroniczne zgłoszenie do powiatowego urzędu pracy. Procedura jest bezpłatna, nie podlega opłacie administracyjnej. Pracodawca ma czas na zgłoszenie w ciągu 14 dni od daty podjęcia pracy. Powiadomienie uprawnia do podjęcia pracy bez dodatkowych zezwoleń. Obywatele Ukrainy mogą rozpocząć pracę tylko po zgłoszeniu do powiatowego urzędu pracy właściwego na siedzibę pracodawcy.
M.F.: Na jakich zasadach mogą przyjechać teraz obywatele Ukrainy do Polski? Na jakich zasadach mogą tu legalnie pracować i przebywać?
K.W.: Obywatele Ukrainy, którzy wjechali do Polski od 24 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie, podlegają przepisom specustawy. Na podstawie tej ustawy mogą przebywać oni w Polsce legalnie przez okres 18 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego 2022 r. Powyższy okres 18 miesięcy zakończy się 24 sierpnia 2023 r. Do końca tego czasu osoby posiadające dokument Diia nie muszą nic robić – przebywają w Polsce legalnie.
W dniu 27 stycznia 2023 roku została opublikowana nowelizacja do specustawy. Nastąpiły zmiany sposobu składania przez osoby objęte ochroną czasową w Polsce wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. Nowelizacja przewiduje, że o pobyt czasowy w Polsce będą mogli ubiegać się obywatele Ukrainy korzystający z ochrony czasowej w Polsce, jeśli celem ich pobytu w Polsce będzie wykonywanie pracy lub prowadzenie działalności gospodarczej. Złożenie wniosków pobytowych przez takie osoby będzie możliwe dopiero od dnia 1 kwietnia 2023 roku.
M.F.: Czy w obecnej sytuacji: wojna, inflacja, kryzys gospodarczy Polacy chętnie zatrudniają obywateli Ukrainy? Jak to wygląda z Pani perspektywy?
K.W.: Z mojej perspektywy bardzo chętnie, ponieważ na ten moment procedury legalizacji takiej pracy są na tyle uproszczone, że pozwalają w szybkim czasie rozpocząć pracę przez pracownika z Ukrainy.
M.F.: Dziękuję za rozmowę.
K.W.: Dziękuję.
Potrzebujesz fachowej porady z zakresu zatrudniania pracowników ze Wschodu? Odwiedź stronę internetową InterConsulting i skontaktuj się ze specjalistą.
*Bezpłatna współpraca biznesowa.
Comments