Renowacja starych mebli tapicerowanych to sposób, by zaoszczędzić pieniądze, zyskać oryginalne siedzisko oraz zwiększyć komfort wypoczynku. Tego zadania najczęściej podejmują się właściciele zakładów tapicerskich lub majsterkowicze. Podpowiadamy jak sprawnie odświeżyć antyki obite materiałem bez potrzeby kompleksowej restauracji.
Dokładnie wyczyść tapicerkę
Mocno zakurzony fotel czy szezlong? Właśnie znalazłeś wiekowe siedzisko, robiąc porządki na strychu? Zależy na renowacji tanim kosztem? Być może wystarczy staranne czyszczenie materiału obiciowego. Warto od tego zacząć, by odnowić rodzinną pamiątkę.
Na początku odkurz tkaninę. Do sprzątania polecamy miękką szczotkę. Z jej pomocą pozbędziesz się brudu oraz kurzu. Aby usunąć uporczywe zabrudzenia, użyj białej, miękkiej ściereczki. Doskonale sprawdzi się w tej sytuacji szmatka z mikrofibry albo bawełny. Zrezygnuj ze stosowania agresywnych detergentów. Zamiast nich sięgnij po wodę i szare mydło. Delikatnie pocieraj zabrudzenie wilgotną ścierką. Uważaj, by nie przemoczyć tapicerki meblowej. Koniecznie usuń resztki mydła.
Odśwież kolor tapicerki
Stara tapicerka wyblakła? Dobrym pomysłem może okazać się farba do tkanin. Wybierz barwnik na bazie wody. Tego typu produkty nie wymagają rozpuszczalnika. Zapoznaj się z instrukcją obsługi. Postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta.
Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu
Stare meble tapicerowane, które przez wiele lat stały w piwnicy lub na strychu, zwyczajnie śmierdzą. Trudno wyobrazić sobie, by w salonie lub w sypialni pojawiło się takie siedzisko. Domownicy oraz goście na pewno będą narzekać na fetor. Aby się go pozbyć, posyp mebel sodą oczyszczoną. To tani środek, który większość z nas ma w domu. Potrafi zdziałać prawdziwe cuda w tym zakresie.
Przywróć świetność poduszkom i podłokietnikom
Zdeformowane poduszki oraz podłokietniki obniżają komfort wypoczynku. W takiej sytuacji warto wymienić wypełnienie na nowe albo je uzupełnić. Jeśli chcesz nadać meblowi nowe oblicze, dodaj nowe elementy, np. miękkie podłokietniki, jeżeli wcześniej ich nie było.
Renowacja nóżek oraz ram
Nogi meblowe oraz widoczne elementy ramy warto odświeżyć. W tym celu zeszlifuj całą powierzchnię. Potem możesz je nowo pomalować farbą, polakierować lub bejcować. Pamiętaj, że drewno należy dokładnie oczyścić przed nałożeniem kolejnej warstwy.
Podsumowanie: Jak odświeżyć stary mebel tapicerowany bez potrzeby całkowitej renowacji?
Zanim rozpoczniesz czyszczenie tapicerki domowym roztworem lub zdecydujesz się na farbowanie materiału obiciowego, upewnij się w niewidocznym miejscu, czy wybrane preparaty są bezpieczne dla tkaniny meblowej. Dzięki temu unikniesz rozczarowania i zaoszczędzisz sporą sumę pieniędzy. Jeżeli uwzględnisz tę wskazówkę, zapobiegniesz powstaniu wielu kosztownych usterek. Powodzenia!
Zależy Ci na kompleksowej renowacji starych mebli tapicerowanych? Szukasz specjalisty, który podejmie się tego zadania? Skorzystaj z naszej bazy zakładów tapicerskich zlokalizowanych na terenie całej Polski.
Comments