Odkąd wprowadzono w naszym kraju Polski Ład, wiele emocji wśród pracowników wzbudzał PIT-2. Duża część osób zatrudnionych zastanawiała się i nadal się zastanawia, czy opłaca się złożyć to oświadczenie. O tym, co to za dokument, a także o korzyściach płynących z jego złożenia z panią Renatą Szejdewik — doświadczoną księgowa z biura rachunkowego Szejdewik — rozmawiała Michaela Fuchs.
Michaela Fuchs: Czym jest oświadczenie PIT-2? Kto może go złoży ? Czy jest ono zależne od rodzaju umowy?
Renata Szejdewik: PIT-2 to oświadczenie podatnika, w którym określa się czy płatnik podatku, przy naliczaniu podatku od wynagrodzenia ma stosować kwotę wolną od podatku. Dotychczas składany był tylko przez pracowników, ale po zmianach od 1 stycznia 2023 r. formularz mogą złożyć również osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Dodatkowo można w nim złożyć oświadczenia, aby płatnik podatku, przy naliczaniu podatku od wynagrodzenia uwzględniał ulgi podatkowe tj.: ulgę na powrót, dla rodzin 4+, dla seniorów lub nie uwzględniał ulgi dla młodych.
M.F.: Czy złożenia oświadczenia jest obowiązkowe?
R.S.: Podatnik ma prawo złożyć PIT-2, ale nie jest to obowiązkowe.
M.F.: Co daje pracownikowi PIT-2? Jak wpływa on na wynagrodzenie?
R.S.: Pracownik, który złoży PIT-2 będzie miał uwzględnioną tzw. kwotę wolną od podatku, czyli z jego wynagrodzenia zostanie pobrany podatek tylko dotyczący wynagrodzenia w kwocie przewyższającej kwotę wolną. W rezultacie otrzyma większe wynagrodzenie. Niezłożenie dokumentu spowoduje odwrotną sytuację, czyli podatek zostanie pobrany od całego wynagrodzenia, wypłata będzie niższa, jednak kwestia kwoty wolnej „nie przepadnie”. W rozliczeniu rocznym można ją „odzyskać” w formie zwrotu podatku.
M.F.: Czy dla pracownika, który zarabia najniższą krajową złożenie PIT-2 będzie korzystne?
R.S.: W mojej ocenie jest korzystne, jednakże spotkałam się z osobami, które mają odmienne zdanie w tej kwestii i miesięcznie wolą otrzymać niższe wynagrodzenie po to, aby po złożeniu deklaracji rocznej otrzymać wysoki zwrot podatku. Przedstawię na przykładzie kwotowym różnicę. Zakładając, że przykład dotyczy osoby, której nie przysługują zwolnienia z podatku typu np. ulga dla młodych oraz pracuje ona w tej samej miejscowości, w której znajduje się zakład pracy (czyli ma rozliczane podstawowe koszty uzyskania przychodu), to składając PIT-2 otrzyma wynagrodzenie netto w kwocie 2709,48 zł. Natomiast bez złożonego PIT-2 wynagrodzenie netto wyniesie 2409,48 zł. Jak wspomniałam na początku kwestia tego, czy jest to korzystne, jest subiektywna.
M.F.: Kiedy należy złożyć oświadczenie PIT-2? W jaki sposób należy to zrobić?
R.S.: Nie ma terminu na złożenie oświadczenia PIT-2. Można to zrobić w dowolnym momencie w roku podatkowego. Należy jednak pamiętać, że płatnik uwzględnia to oświadczenie najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał. Dokument można złożyć na piśmie lub w innej dopuszczalnej przez płatnika, np. poprzez elektroniczny system kadrowo-płacowy.
M.F.: W jakich sytuacjach nie opłaca się składać oświadczenia PIT-2?
R.S.: Jeśli pracuje się np. na umowie o pracę i prowadzi się działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, nie opłaca się składać PIT-2. Do końca 2022 roku nie było możliwości złożenia PIT-2 do pracodawcy, jeśli prowadziło się też działalność gospodarczą teraz taka możliwość jest ale uważam, że nie opłaca się z niej korzystać, gdyż można w ciągu roku przekroczyć łączną kwotę pomniejszającą zaliczki na podatek dochodowy, co w konsekwencji doprowadzi do konieczności dopłaty – może nawet w sporej kwocie podatku w rozliczeniu rocznym.
M.F.: Jakie zmiany weszły w życie w zakresie PIT-2 w 2023 roku? Jak wpłyną one na codzienność pracowników?
R.S.: Od 2023 roku sam druk PIT-2 stał się dużo bardziej rozbudowanym dokumentem. Daje on możliwość złożenia oświadczenia nie tylko w zakresie kwoty zmniejszającej podatek, ale również w zakresie: preferencyjnego opodatkowania dla małżonków lub osób samotnie wychowujących dzieci; podwyższonych kosztów uzyskania przychodów; spełniania warunków zwolnień typu ulga na powrót, dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów lub ulgi dla młodych; stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów; niepobierania zaliczek w roku podatkowym.
Ponadto, jest on przeznaczony również do wycofania złożonego/złożonych wcześniej oświadczeń. Formularz przez wiele osób uznawany jest za skomplikowany. Z tym i ja się zgadzam, więc w odniesieniu do pracowników myślę, że stanowi wyzwanie, co do tego, aby wypełnić go dla siebie i uwzględnić to, co faktycznie w sytuacji danej osoby jest korzystne.
M.F.: Dziękuję za rozmowę.
R.S.: Dziękuję również.
Szukasz rzetelnego biura rachunkowego? Chcesz uzyskać fachowej porady naszego eksperta? Odwiedź stronę internetową biura rachunkowego Szejdewik.
*Bezpłatna współpraca biznesowa.
Comments