Renowacja mebli tapicerowanych w domowym zaciszu jest możliwa. Niestety nie jest to proste zajęcie, dlatego należy się do niego przygotować. Jeżeli poszczególne czynności wydają się zbyt skomplikowane, lepiej skorzystać z usług fachowca. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Zobaczmy zatem w jaki sposób odnawia się meble obite tkaniną, by uzyskać zadowalający efekt. Dzięki temu będzie łatwiej podjąć decyzję.

Wymiana tkaniny meblowej wymaga wprawy i zdolności manualnych. Przed przystąpieniem do pracy należy uzbroić się w cierpliwość. Może się zdarzyć, że nie wszystko pójdzie od razu po naszej myśli, dlatego na początku, lepiej przeznaczyć na restaurację mebli więcej czasu. Oto narzędzia i akcesoria, które mogą się przydać podczas tapicerowania:
•    tkanina meblowa,
•    kreda,
•    taśma w identycznym lub zbliżonym do materiału,
•    nóż tapicerski,
•    śrubokręt,
•    nożyczki,
•    kombinerki,
•    zszywacz,
•    zszywki.

Od czego rozpocząć renowację mebli?

Wymianę tapicerki należy rozpocząć od usunięcia starej tkaniny. Najlepiej zrobić to w taki sposób, by nie uszkodzić zniszczonego materiału, który w późniejszym etapie posłuży za wzór do wykonania wykroju. Kiedy tkanina zostanie ściągnięta, warto wykorzystać ją jako szablon i odrysować kształt. Ważne, by zostawić kilka centymetrów zapasu, które będą niezbędne podczas naciągania materiału na stelaż. Źle docięta tkanina stanie się bezużyteczna. W konsekwencji trzeba będzie ponownie się w nią zaopatrzyć, a to generuje dodatkowe koszty.

Wykrój gotowy i co dalej…?

W następnym kroku należy przyszyć materiał do odnawianego mebla. Na łączeniach warto precyzyjnie przymocować bawełnianą taśmę. W ten sposób można zatuszować wszelkie niedoskonałości, a jednocześnie udekorować sofę, fotel lub narożnik.

Następnie należy dobrze naciągnąć tkaninę i pod spodem zrobić zakładki. Każdą z nich trzeba przymocować za pomocą zszywacza. Dzięki temu materiał będzie się mocno trzymał stelaża.

Samodzielnie czy w warsztacie?

Jeżeli nie mamy doświadczenia w tapicerowanie, a planujemy zmianę tkaniny obiciowej w dużym narożniku, lepiej poszukać w swojej okolicy rzemieślnika, który podejmie się tego zadania. Choć sama wymiana materiału nie jest w gruncie rzeczy skomplikowana, to nie każdy potrafi wykonać prawidłowo projekt. Odnowienie mebli tapicerowanych, szczególnie tych dużych, wiąże się z dużymi kosztami. Już sam materiał nie jest tani.

Profesjonalny tapicer dysponuje wiedzą, dzięki której może doradzić, jaką tkaninę warto wybrać, by mebel służył jak najdłużej. Ponadto może się okazać, że cena materiału będzie niższa w warsztacie tapicera niż w przypadku samodzielnego zakupu. Pamiętajmy, że specjalista od tapicerowania nie tylko doskonale zna się na materiałoznawstwie i nowościach, ale również posiada zniżki w wielu hurtowniach z tkaninami.

Co więcej, rzemieślnik ma kwalifikacje, dzięki którym może sprawnie i szybko obić mebel. Jeśli zatem nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie z odświeżeniem wystroju, koniecznie zadzwońmy do kilku tapicerów i poprośmy o wycenę. W ten sposób będzie prościej wybrać ofertę, która nas usatysfakcjonuje, a przy okazji nie zrujnuje naszego portfela.

Jeżeli czujesz, że podołasz zadaniu i nie boisz się podjąć wyzwania, zamień Twój dom w warsztat tapicerski. Być może spodoba Ci się tak praca i postanowisz zmienić profesję? Któż to wie… Na zmiany w życiu nigdy nie jest za późno.

Comments

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.

Membership

An active membership is required for this action, please click on the button below to view the available plans.