Zawód tapicer: edukacja, specjalizacje, predyspozycje i możliwości na rynku pracy

Tapicer to jeden z najstarszych zawodów. Jego historia sięga starożytności. Zarówno wtedy, jak i dzisiaj rzemieślnicy mają ręce pełne raty. Nikt nie narzeka na brak zleceń. Absolwenci szkół zawodowych najczęściej otwierają własne zakłady tapicerskie. Niektórzy decydują się na pracę w fabrykach mebli tapicerowanych lub samochodowych. Przyjrzyjmy się bliżej temu fachowi.

Czym zajmują się tapicerzy?

Tapicerzy projektują, tworzą, naprawiają oraz odnawiają meble tapicerowane. Przyjmują zlecenia na nowe meble tapicerowane dopasowane w 100% do potrzeb klienta, dają drugie życie siedziskom i zwiększają wartość antyków obitych materiałem. Starannie wykonane wyposażenie wnętrz służy użytkownikom naprawdę długo.

Rzemieślnicy wykonują również pomocnicze roboty stolarskie, a także drobne usługi, m.in.:

  • wygłuszanie drzwi,
  • pikowanie,
  • dekorowanie wnętrz (zasłony, kotary, panele tapicerowane, wykładziny…)
  • oblekanie guzików,
  • tapicerowanie sprzętu sportowego.

Część tapicerów specjalizuje się w tapicerowaniu wnętrz pojazdów. Wymieniają podsufitki, tapicerują boczki, naprawiają fotele samochodowe czy siedziska w pociągach, tramwajach lub autobusach. W warsztacie można zlecić wymianę wykładziny samochodowej albo wygłuszenie samochodu.

Jakie predyspozycje są niezbędne, aby zostać dobrym tapicerem?

Tapicer to synonim samodzielności, zręczności i kreatywności. W tej profesji niezwykle istotne są zdolności manualne. Sprawne ręce to podstawa. Dzięki nim można wykonać wiele czynności, które wymagają precyzji. Niestety dzisiejszy styl życia często pozbawia nas tych umiejętności. Smartfony, tablety, laptopy czy inne urządzenia elektroniczne w dużym stopniu upośledzają te zdolności. Przed rodzicami stoi zatem ogromne wyzwanie: należy ograniczać dostęp dzieci do technologii. Zamiast gier przed monitorem, warto postawić na zajęcia plastyczne czy gry zręcznościowe.

W tym fachu pożądany jest także zmysł estetyczny, doskonały wzrok i dobry zmysł dotyku. U rzemieślników istotne są też zdolności techniczne. W trakcie pracy tapicerzy korzystają z rozmaitych urządzeń, narzędzi czy maszyn.

W tym zawodzie przydają się:

  • wyobraźnia przestrzenna,
  • zainteresowania techniczne,
  • spostrzegawczość,
  • refleks,
  • przedsiębiorczość,
  • umiejętności matematyczne (wyceny, kalkulacje),
  • zdolności manualne,
  • zręczność,
  • chęć nieustannego rozwoju,
  • zdolności komunikacyjne.

Wśród pożądanych cech charakteru wymienia się:

  • wytrwały,
  • cierpliwy,
  • zdolny do dłuższej koncentracji,
  • twórczy,
  • samodzielny,
  • zdolny do pracy w warunkach monotonnych.

Czy dodalibyście jeszcze coś do tej listy?

Jak zostać tapicerem?

Każdy, kto chce pracować w zawodzie tapicera, może zdecydować się na jedną z poniższych ścieżek rozwoju:

  • nauka w szkole branżowej I stopnia o specjalizacji tapicer,
  • skorzystać z ofert OHP, aby nauczyć zawodu bezpośrednio u pracodawcy,
  • zdobyć fachową wiedzę i niezbędne umiejętności w trakcie kwalifikacyjnych kursów zawodowych,
  • uczestniczyć w branżowych szkoleniach, kursach oraz warsztatów, by stale podnosić swoje kwalifikacje.

W tym fachu mogą pracować również stolarze meblowi, którzy zdobyli wiedzę z zakresu tapicerstwa.

Zawód tapicer – wiele możliwości na rynku pracy

Osoby, które zdobyły kwalifikacje z zawodu tapicera, mogą otworzyć własną działalność gospodarczą. Zakład tapicerski można prowadzić samodzielnie lub zatrudnić pracowników. Aby przyjąć uczniów na praktyki, należy wcześniej uzyskać tytuł mistrza. Czeladnicy nie mogą niestety podjąć się tego zadania.

Absolwenci szkół zawodowych znajdują zatrudnienie w warsztatach tapicerskich, a także u producentów mebli tapicerowanych. Wykwalifikowani rzemieślnicy z łatwością znajdują pracę w kraju i poza granicami Polski. Wszyscy fachowcy mogą liczyć na naprawdę wysokie zarobki.

Czeladników oraz mistrzów tapicerstwa jest ciągle zbyt mało w naszym kraju. Popyt na usługi tapicerskie jest spory. Zapotrzebowanie nieustannie rośnie. Do zakładów tapicerskich przychodzą reprezentanci wszystkich generacji. Zleceniodawcami są emeryci, osoby w średnim wieku, a także młodzi ludzie.

Tapicer meblowy – skąd tak duże zainteresowanie usługami tapicerskimi?

Oferta producentów mebli tapicerowanych jest naprawdę imponująca. Znajdziemy w niej rozmaite siedziska zaprojektowane w różnych stylach, kolorach i rozmiarach. Poszczególne modele są wyposażone w wiele dodatkowych funkcjonalności, które gwarantują komfort wypoczynku. Mimo to, zakłady tapicerskie oferują odległe terminy realizacji usług. Dlaczego tak się dzieje?

Usługi tapicerskie doskonale wpisują się w styl eko, a nawet wege. Współcześni klienci cenią sobie wysoką jakość. Wolą zapłacić więcej, aby zyskać pewność, że przedmioty codziennego użytku będą im służyć przez wiele lat. Choć na starcie często wydają więcej, to w dłuższej perspektywie udaje im się zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy.

Tapicerzy meblowi odnawiają, naprawiają i konserwują tapicerkę meblową. Nadają wyposażeniu wnętrz nowe życie. Dzięki temu zmniejsza się liczba odpadów. Na śmietniska trafia mniej rzeczy wielkogabarytowych. Na dodatek wiele elementów poddaje się recyclingowi. W ten sposób nasze łatwiej jest zadbać o środowisko naturalne.

Warto zaznaczyć, że meble tapicerowane produkowane na masową skalę często nie pasują do wnętrza lub nie spełniają w pełni oczekiwań konsumentów. Jeśli jakiś model przypadnie nam do gustu, możemy zlecić jego wykonanie tapicerowi, który dopasuje go do indywidualnych potrzeb. To świetne rozwiązanie, gdy np. jakiś produkt zostanie wycofany z produkcji.

Tapicer mebli skórzanych – kilka słów o renowacji mebli skórzanych

Tapicer mebli skórzanych to specjalista, który zarabia naprawdę dobre pieniądze. Siedziska obite naturalną skórą zalicza się do ekskluzywnych wyrobów. Ich cena jest wysoka. Tapicerowanie skórą wymaga większej wprawy i doświadczenia niż innymi materiałem czy skajem.

Skórzana tapicerka wymaga systematycznej pielęgnacji. Czasem domowe sposoby na odświeżenie obicia zawodzą. W tej sytuacji należy skorzystać z usług tapicerskich. Cena renowacji zależy m.in. od lokalizacji, zakresu prac, wielkości mebla i rodzaju uszkodzeń.

Starannie odnowione meble dodają uroku wnętrzu, nadają styl aranżacji oraz zwiększają komfort wypoczynku. Odrestaurowane siedziska tworzą przyjemny klimat i zachęcają do wspólnego spędzania czasu. Elegancka przestrzeń to świetna wizytówka gospodarzy, a także przedsiębiorstwa.

Tapicer samochodowy – wygoda w trakcie jazdy i większe bezpieczeństwo na drodze

Tapicer samochodowy to fachowiec, który skutecznie zwiększa poziom bezpieczeństwa na drodze. Wielu właścicieli pojazdów decyduje się na samodzielne odnowienie tapicerki. Niektórym udaje się uzyskać wymarzony efekt, inni przychodzą sfrustrowani do zakładu i zlecają naprawę. W wielu przypadkach internetowe poradniki okazują się niewystarczające. Brak wiedzy oraz doświadczenia utrudnia precyzyjne wykonanie wielu czynności.

Odklejająca się podsufitka, niesprawne i zniszczone fotele samochodowe czy nadmierny hałas w trakcie jazdy rozpraszają kierowców. Zamiast skoncentrować się na drodze, myślą o czymś innym. Stają się bardziej nerwowi, a każda podróż staje się prawdziwą udręką. W konsekwencji często dochodzi do wypadku.

Wykwalifikowany rzemieślnik potrafi usunąć wszystkie usterki. Starannie obszyta kierownica ułatwia manewrowanie pojazdem. W wygłuszonym samochodzie jest ciszej, mózg jest bardziej wypoczęty, dzięki czemu kierowca może się skupić na tym, co istotne. Z kolei czysta tapicerka pozbawiona dziur i wygodne siedziska poprawiają nastrój oraz zapewniają wygodę w trasie.

Podsumowanie: Zawód tapicer: edukacja, specjalizacje, predyspozycje i możliwości na rynku pracy

Zawód tapicer to jeden z zawodów przyszłości. Rozwój technologii oraz cyfryzacja nie są w stanie zastąpić rzemieślnika. Nowoczesne wyposażenie tapicerni zwiększa komfort pracy i ułatwia wykonywanie wielu czynności. Żaden sprzęt czy robot nie odnowią tapicerki meblowej tradycyjnymi metodami. Szycie, wymiana sprężyn czy naciągnięcie pokrowców na stelaż to tylko niektóre z zadań, które codziennie realizują tapicerzy. Jeśli szukasz rzemieślnika w Twojej okolicy, koniecznie zajrzyj do naszej wirtualnej bazy. Umów się na wizytę, poznaj szczegóły i ustaw się w kolejce.


Comments

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.

Membership

An active membership is required for this action, please click on the button below to view the available plans.