Meble skórzane cieszą się sporym zainteresowaniem wśród przedstawicieli wszystkich generacji. Ze skóry produkuje się łóżka oraz rozmaite siedziska: krzesła, narożniki czy sofy. Podpowiadamy, jak wybrać meble, by cieszyć się z ich zakupu przez długi czas.
Meble skórzane — dlaczego warto je wybrać?
Skóra jest naturalnym materiałem obiciowym. Do tapicerowania mebli używa się głównie skór świńskich oraz bydlęcych. Do produkcji ekskluzywnych modeli wykorzystuje się skórę innych zwierząt.
Skóry są bardzo wytrzymałe i ciepłe w dotyku. Wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz konserwacyjnych. Dzięki nim służą przez wiele lat. W tym miejscu warto podkreślić, że produkty lepsze gatunkowo są bardziej unikalne. Mają więcej blizn czy zadrapań, a poszczególne obszary różnią się między sobą strukturą porów, a także gęstością.
Co ciekawe, droższe skóry nie zawsze są lepsze gatunkowo. Wybór odpowiedniego mebla wysokiej jakości stanowi często kompromis między jakością a designem. Siedziska obite zwierzęcym materiałem pasują do nowoczesnych i klasycznych aranżacji.
Meble skórzane — kilka słów o gatunkach i rodzajach skór
Producenci mebli skórzanych sami określają gatunek skóry. Lepiej zatem zwrócić uwagę na sposób wykończenia. W tym wypadku rozróżnia się 3 rodzaje:
- skórę anilinową,
- skórę pół-anilinową,
- skórę pigmentowaną.
Pierwsza z nich jest najmniej przetworzona. Najczęściej jest pokryta barwnikiem, czasami lakierem. Pod wpływem promieni słonecznych rozciąga się oraz zmienia kolor. Jest mało odporna na wilgoć. Aby przedłużyć żywotność tapicerki, należy korzystać ze specjalnych środków przeznaczonych do pielęgnacji i konserwacji.
Skóra pół-anilinowa jest bardziej wytrzymała. Pokryta jest specjalną powłoką z dodatkiem pigmentu, który chroni materiał. Meble tapicerowane w tym wydaniu prezentują się nadal naturalnie.
Skóra pigmentowana jest najtrwalsza. Jest to zasługa polimerowej warstwy. Tapicerkę łatwo się czyści. Cechuje ją wysoki stopień odporności na blaknięcie oraz ścieranie. Niestety jest ona najbardziej przetworzona, jej wygląd znacząco odbiega od pierwotnego. Jej powierzchnię można zadrukować, wytłoczyć lub pozostawić gładką.
Meble skórzane — kilka słów o skórze syntetycznej i eko skórze
Skóry syntetyczne są wykorzystywane do produkcji tańszych mebli skórzanych oraz do tapicerowania m.in. boków w siedziskach wykonanych ze skóry naturalnej. Materiał tego typu to połączenie tkaniny bazowej z warstwą poliuretanu bądź polichlorku winylu. Wybór tego typu produktów jest bardzo duży.
Z kolei eko skóra przypomina swym wyglądem naturalną skórę. Jej cena jest zdecydowanie niższa, dlatego wiele osób decyduje się na ten typ tapicerki. W tym przypadku bazę stanowi splot bawełniany, który pokrywa się poliuretanem. Materiał jest wytrzymały i odporny na pęknięcia. Zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza oraz wykazuje właściwości hipoalergiczne.
Podsumowanie: Jak wybrać meble skórzane?
Meble skórzane są utożsamiane z elegancją, szykiem i luksusem. Ich żywotność zależy głównie od pierwotnego surowca. Najdroższe siedziska produkuje się skór zwierząt hodowanych w specjalnych farmach. Hodowcy dbają o ich wyżywienie oraz chronią przed ukąszeniami. Zależy im, żeby skóra miała nienaganny wygląd: bez blizn czy ukąszeń.
Naturalną skórę łatwo można odróżnić od sztucznej. Pierwsza przez cały czas oddycha, a jej struktura jest porowata, dlatego woda z łatwością wsiąka. Mokre ślady z czasem wysychają. Z kolei syntetyczna skóra zatrzymuje wodę na swojej powierzchni.
Comments