Tapicerzy, którzy prowadzą własne zakłady tapicerskie oraz producenci mebli tapicerowanych, którzy chcą zatrudnić rzemieślnika z zza wschodniej granicy są zobowiązani do przestrzegania dodatkowych przepisów. Warto się z nimi zapoznać przed zatrudnieniem cudzoziemców, aby w przyszłości uniknąć wielu poważnych problemów. O procedurach związanych z zatrudnianiem obcokrajowców z panią Katarzyną Winnik — właścicielką firmy InterConsulting — rozmawia Michaela Fuchs.

M.F.: Czym różni się zatrudnienie polskiego tapicera od rzemieślnika będącego obywatelem jednego z naszych wschodnich sąsiadów?

Katarzyna Winnik: Polskiego tapicera można praktycznie zatrudnić od ręki bez dodatkowej dokumentacji. Natomiast obywateli za wschodniej granicy należy zweryfikować pod kątem legalności  w Polsce oraz uzyskać dodatkowe zezwolenia na pracę.

M.F.: O czym powinien pamiętać przedsiębiorca, zatrudniając cudzoziemca? Jakie obowiązują go procedury?

K.W.: Podczas rekrutacji należy pamiętać o zweryfikowaniu legalności cudzoziemca w Polsce. Jest to bardzo ważne, ponieważ bez ważnych dokumentów nie można powierzyć pracy cudzoziemcowi. Następnym etapem jest  uzyskanie zezwolenia na pracę, podpisanie umowy z cudzoziemcem i zgłoszenie do ZUS-u. Procedury są uzależnione od sytuacji pobytowej cudzoziemca, więc trudno określić jednolitą procedurę.

M.F.: Czy zatrudnianie obcokrajowców w dobie kryzysu, galopującej inflacji oraz wojny na Ukrainie to dobry pomysł?

K.W.: Z moich obserwacji wynika, że nic się nie zmieniło przez kryzys i wojnę. Np. branża IT cały czas poszukuję wysoko wyspecjalizowanych pracowników. Cały czas otrzymujemy od klientów prośby o wsparcie w legalizacji zatrudnienia.

M.F.: Czy przedsiębiorca może zatrudnić cudzoziemca, któremu udzielono azylu? Jeśli tak, to na jakich warunkach?

K.W.: Pracodawca może zatrudnić cudzoziemca, któremu udzielono azylu. Praca w takim przypadku jest wykonywana bez dodatkowych zezwoleń na pracę. Cudzoziemiec powinien okazać decyzję pobytową oraz kartę pobytu, aby pracodawca mógł potwierdzić cel pobytowy.

M.F.: W jakich przypadkach urzędnik może stwierdzić w trakcie kontroli, że tapicer nielegalnie wykonuje pracę na terenie Polski?

K.W.: W trakcie kontroli urzędnik weryfikuje dokładnie wszystkie warunki zatrudnienia, które zostały zawarte w zezwoleniu, jak i w umowie oraz legalność pobytu tapicera w Polsce.  W przypadku ujawnienia różnic w dokumentach lub braku odpowiednich umów oraz ważnej wizy bądź odpowiedniego dokumentu pobytowego urzędnik może stwierdzić, że wykonywana praca jest nielegalna.  Dlatego ważne jest, aby przed zatrudnieniem naszego wschodniego sąsiada sprawdzić wszystkie przepisy dotyczące legalizacji zatrudnienia lub skontaktować się z naszą firmą.

M.F.: Czy producenci mebli tapicerowanych i właściciele zakładów tapicerskich mogą przyjąć na praktyki uczniów zza wschodniej granicy? Jeśli tak, jakie warunki muszą spełnić?

K.W.: Jak najbardziej branża meblarska może przyjmować na praktyki uczniów zza wschodniej granicy. W tym przypadku należy podpisać odpowiednie umowy pomiędzy szkołą a pracodawcą oraz zgłosić praktyki do urzędu pracy.

M.F.: Czy polscy przedsiębiorcy chętnie podpisują z obcokrajowcami umowę o pracę, czy decydują się raczej na umowę cywilnoprawną?

K.W.: Tak naprawdę to wszystko zależy od polityki firmy i ustaleń pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

M.F.: W Polsce przebywa nadal wielu obywateli Ukrainy, którzy uzyskali u nas schronienie przed wojną. Wśród nich są również kobiety, które zdobyły w swojej ojczyźnie kwalifikacje z zawodu tapicera. Niektóre z nich próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jakie warunki powinny spełnić, jeśli chciałaby otworzyć własny zakład tapicerski? Czy polskie prawo przewiduje dla nich jakieś udogodnienia?

K.W.: Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. wprowadziła szereg udogodnień dla obywateli Ukrainy i ich małżonków. Firmę można zarejestrować online lub tradycyjnie w dowolnym urzędzie gminy. Ważne jest to, aby obywatel Ukrainy posiadał numer PESEL i profil zaufany. Oczywiście wcześniej należy sprawdzić, czy pobyt na terenie Polski jest legalny.

M.F.: Prowadzenie własnej firmy to spore wyzwanie. Jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, sprawa jest stosunkowo prosta. Sytuacja komplikuje się bardziej, gdy rozwijamy biznes i zatrudniamy pracowników. Czy podpisując umowę o pracę z cudzoziemcem, przedsiębiorcy przybywa obowiązków? Czy jest w stanie sobie ze wszystkim poradzić sam, czy potrzebuje wykwalifikowanego pracownika do spraw obcokrajowców?

K.W.: Tak jak wspomniałam na początku rozmowy, przed zatrudnieniem cudzoziemca, należy zweryfikować jego legalność na trenie Polski oraz uzyskać odpowiednie zezwolenia. Jest to proces czasochłonny, ponieważ należy sprawdzić obowiązujące przepisy oraz przygotować odpowiednie dokumenty i wysłać do urzędu. Z reguły pracodawcy nawiązują współpracę z firmą taka jak nasza, aby mieć pewność, że od początku wszystkie formalności zostaną dopięte.

M.F.: Czy polskie urzędy często wycofują wydane decyzje? W jaki sposób można uniknąć takich sytuacji?

K.W.: Urzędy z reguły pozostawiają nierozstrzygnięte decyzje lub odmawiają wydania decyzji. W trakcie procedury urzędy weryfikują przedłożone dokumenty przez pracodawcę lub cudzoziemca i sprawdzają zgodność z narzuconymi warunkami przez Ustawę o cudzoziemcach.  Aby uniknąć komplikacji w uzyskaniu decyzji, należy sprawdzić jakie warunki trzeba spełnić oraz przygotować komplet dokumentów.

M.F.: W jaki sposób polscy przedsiębiorcy mogą zadbać o pracowników ze Wschodu? Jakie działania poprawią komfort życia obcokrajowców na trenie Rzeczpospolitej Polskiej i przekonają ich do pozostania w naszym kraju?

K.W.: Z moich obserwacji wynika, że polscy przedsiębiorcy nie dzielą pracowników na Polskich i ze Wschodu, tak samo dbają o jednych i drugich, zapewniając im szereg dodatkowych pakietów, jak  i możliwości rozwoju w firmie.  Co do komfortu życia w Polsce to wszystko zależy od preferencji obcokrajowca, jedna osoba uzna, że Polska to cudowny i łatwy do życia kraj, a druga osoba  stwierdzi, że jednak wszystko jest pod górkę i wyjedzie.

M.F.: Dziękuję za rozmowę i poświęcony czas. Życzę Pani wielu sukcesów w życiu zawodowym oraz osobistym.

Potrzebujesz fachowej porady z zakresu zatrudniania pracowników ze Wschodu? Odwiedź stronę internetową InterConsulting i skontaktuj się ze specjalistą.

 


Comments

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.

Membership

An active membership is required for this action, please click on the button below to view the available plans.