Kurs na wózki widłowe cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli różnych gałęzi gospodarki. Specjalistyczne kwalifikacje zmniejszają ryzyko zwolnienia i wpływają na wyższe zarobki. Rzemieślnicy, pracownicy hurtowni tapicerskich oraz fabryk mebli tapicerowanych powinni zadbać o swoją atrakcyjność na rynku pracy. O tym, jakie szkolenia zawodowe mogą pomóc tapicerom, przedsiębiorcom, a także pozostałym reprezentantom branży tapicerskiej z panem Andrzejem Kalembą — właścicielem Ośrodka Kształcenia Zawodowego — rozmawia Michaela Fuchs.

Michaela Fuchs: Żyjemy w czasach nieustannego rozwoju. Nasi dziadkowie i rodzice mieli o wiele łatwiej. Większość z nich zaraz po szkole dostawała pracę. Byli oni wierni pracodawcy aż do emerytury. To czego, nauczyli się w szkole lub na praktykach w zupełności im wystarczało. Teraz jest to praktycznie niemożliwe. Jesteśmy zmuszeni do tego, by ciągle zdobywać wiedzę oraz nowe umiejętności. Pomagają nam w tym m.in. szkolenia zawodowe. Na co zwrócić uwagę, wybierając specjalistyczny kurs?

Andrzej Kalemba: Wybierając szkolenie, należy kierować się aktualną sytuacją i zapotrzebowaniem na rynku pracy.

M.F.: Przeglądając oferty pracy lub słuchając ich w radiu, spotyka się wiele wakatów, które wymagają uprawnień na wózki widłowe. Dlaczego właśnie na ten kurs jest tak wielkie zapotrzebowanie?

A.K.: Wózki widłowe to urządzenia dźwigowe, które w ciągu ostatnich lat stały się niezbędnym narzędziem pracy w całej branży logistycznej. Dzięki swojej zwrotności, szybkości pracy i niezawodności jeden wózek widłowy jest w stanie zastąpić pracę wielu ludzi. Są najczęściej spotykanymi urządzeniami pod dozorowymi występującymi w zakładach pracy, są tak duże zapotrzebowanie na operatorów tych urządzeń.

M.F.: Wiele ośrodków szkoleniowych oferuje kurs na wózki widłowe. Na co zwrócić uwagę przy wyborze placówki, by dobrze zainwestować swoje pieniądze?

A.K.: Przede wszystkim profesjonalny ośrodek szkolenia to taki, który posiada bazę dydaktyczną, czyli własne sale wykładowe oraz plac zajęć praktycznych dostosowany do wymogów UDT z 2021 r. oraz oczywiście posiada własny wózek widłowy, tak aby każdy ze słuchaczy mógł dobrze nauczyć się praktycznej obsługi wózka.

M.F.: Jak wygląda kurs na wózki widłowe? Czego można się na nim nauczyć?

A.K.: Kurs składa się z zajęć teoretyczno – praktycznych i powinien trwać minimum 35 godz. dydaktycznych: 25 godz. teorii + 10 godz. praktyki. Na szkoleniu dowiemy się przede wszystkim informacji dotyczących bezpiecznej obsługi wózka widłowego oraz nauczymy się właściwie nim poruszać po placu zajęć praktycznych, a te właśnie umiejętności przydają się nam w przyszłości w transporcie wewnątrz zakładowym.

M.F.: Kto może się zapisać na kurs na wózki widłowe? Czy obcokrajowcy mieszkający w Polsce mogą również w nim uczestniczyć? Jeśli tak, czy muszą spełnić jakieś dodatkowe wymagania?

A.K.: Do kursu może przystąpić każdy, kto ukończył 18 rok życia i posiada minimum wykształcenie podstawowe. Obcokrajowcy również mogą ukończyć taki kurs, ale muszą posługiwać się językiem polskim w stopniu komunikatywnym, w przeciwnym razie należy na egzamin zapewnić tłumacza przysięgłego języka, w którym obcokrajowiec rozmawia.

M.F.: Jak wygląda egzamin na wózki widłowe? Jak się do niego przygotować? Czy trudno jest go zdać za pierwszym razem? Jak to wygląda z Pana doświadczenia?

A.K.: Egzamin składa się z trzech części: pisemnej w formie testu, ustnej przy wózku oraz części praktycznej jazdy wózkiem na placu zajęć praktycznych. Do egzaminu przygotowuje szkolenie. Dobrze przeprowadzone szkolenie owocuje bardzo wysokim wskaźnikiem zdawalności sięgającym za pierwszym razem ok. 97%.

M.F.: Czy osoby, które zdobyły uprawnienia na wózki widłowe, mogą je wykorzystać również poza granicami naszego kraju? Czy zagraniczni pracodawcy je akceptują? 

A.K.: Uprawnienia są honorowane w UE, a gdy zagraniczny pracodawca nie chce ich uznać, należy je przed wyjazdem zagranicznym przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego.

M.F.: Jakie inne kursy zawodowe i uprawnienia mogłyby się przydać pracownikom branży tapicerskiej?

A.K.: Myślę, że wózki są takim podstawowym kursem, ale na pewno tapicer powinien się cały czas kształcić w branży tapicerskiej.

M.F.: Dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów w życiu prywatnym oraz zawodowym.

A.K.: Również dziękuję.

Szukasz Ośrodka Kształcenia Zawodowego, który pomoże Ci zdobyć kwalifikacje zawodowe na miarę XXI wieku? Zapoznaj się z ofertą i wybierz kurs dopasowany do Twoich potrzeb.

 

#bezpłatna współpraca


Comments

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.

Membership

An active membership is required for this action, please click on the button below to view the available plans.