Starannie wykonany zagłówek zwiększa komfort wypoczynku i dodaje uroku wnętrzom. Funkcjonalny element skutecznie chroni ścianę przed zabrudzeniem. Ponadto ułatwia utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Dzięki niemu zapobiegniesz wielu nieprzyjemnym dolegliwościom związanym z bólem pleców. Podpowiadamy, jak zrobić tapicerowane wezgłowie.
Jaką wysokość powinien mieć tapicerowany zagłówek?
Projektując zagłówek do łóżka w sypialni, precyzyjnie dopasuj wymiary do indywidualnych potrzeb oraz do wnętrza. O wezgłowie trzeba się swobodnie oprzeć. Ważne jest to, żeby użytkownik mógł spędzić w ulubionej pozycji dłuższy czas. Pod uwagę trzeba wziąć wzrost domowników. Pamiętaj, że oparcie nie może wbijać się w płacy.
Wysokie zagłówki odradzamy właścicielom małych pomieszczeń. Prawdziwym wyzwaniem jest urządzenie pokoju ze skosami na poddaszu. Wysokość wezgłowia dopasuj do najniższych punktów. Jeśli chcesz ustawić łoże pod oknem, uwzględnij parapet.
Czego potrzebujesz, żeby zrobić zagłówek do łóżka?
Aby zrobić miękki zagłówek, przygotuj:
- drewnianą płytę albo sklejkę,
- tkaninę meblową,
- piankę tapicerską,
- owatę.
Jeśli marzysz o pikowanym wezgłowiu, zaopatrz się w pikownicę, guziki tapicerskie, praskę oraz dratwę. W trakcie pracy przydadzą się też nożyczki oraz nóż tapicerski do cięcia pianki.
Aby zapobiec rozwarstwianiu się zagłówka, możesz użyć kleju tapicerskiego oraz zszywacza. Jeżeli chcesz przymocować wezgłowie do ściany, skorzystaj ze wkrętarki. Dopuszczalny jest też klej montażowy.
Jak zrobić zagłówek?
Rozmiar ramy dopasuj do Twojego projektu. Piankę tapicerską przyklej do płyty meblowej lub OSB. Wystające fragmenty gąbki przytnij nożem tapicerskim. Następnie nałóż owatę i przymocuj ją takerem. Im więcej włókniny wysoko puszystej użyjesz, tym miększe będzie wezgłowie. Jeśli wolisz twardsze oparcie, możesz z niej całkowicie zrezygnować.
Następnym krokiem jest naciągnięcie tkaniny. Powinna ona być starannie nałożona. Zbyt luźno ułożony materiał będzie się marszczył i prezentował nieelegancko. Obrzeża możesz udekorować np. gwoździami tapicerskimi. Gotowe wezgłowie przymocuj do łóżka lub ściany.
Podsumowanie: Jak zrobić wezgłowie lub zagłówek?
Zagłówek powinien być dopasowany do wystroju. W sypialni w stylu glamour doskonale sprawdzi się pikowane wezgłowie. Miłośnikom stylu skandynawskiego polecamy tkaniny meblowe w kolorach ziemi. W tym wypadku ciekawym rozwiązaniem może być wezgłowie wykonane z europalet.
Comments