Zapewnienie bezpieczeństwa w firmie to jeden z najważniejszych aspektów prowadzenia biznesu. Odpowiednie zabezpieczenia oraz przestrzeganie reguł bhp w miejscu pracy zmniejsza liczbę wypadków, które mogą skończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a niektórych przypadkach nawet utratą życia. O tym, jak zadbać o bezpieczeństwo w zakładzie tapicerskim, hurtowni tapicerskiej i fabryce mebli tapicerowanych z panem Szymonem Kubiakiem — ekspertem od bhp — rozmawia Michaela Fuchs.

Michaela Fuchs: Polskie prawo zobowiązuje pracodawców do organizacji szkoleń bhp, a pracowników do uczestnictwa w nich. Mam wrażenie, że wiele osób ma do nich jednak lekceważący stosunek i w codziennej pracy ignoruje obowiązujące reguły, argumentując to m.in. szybszym tempem wykonywania rozmaitych czynności. Z czego pana zdaniem wynika taka postawa?

Szymon Kubiak: Tak ma Pani rację. Przepisy obligują do organizowania szkoleń BHP oraz przestrzegania przepisów, natomiast my ludzie lubimy omijać wszystkie przepisy w tym również przepisy BHP. Bardzo często szkolenia BHP traktujemy jako zło konieczne i uczestniczymy w nich z przymusu. Wydaje nam się, że wszystko wiemy i czas poświęcony na szkolenie uważamy za zmarnowany. Wszystko jest do czasu, do czasu, w którym coś się stanie, a wtedy jest już za późno na szkolenia i przestrzeganie przepisów BHP. Obecnie rośnie świadomość pracodawców i pracowników co do organizowania i uczestniczenia w szkoleniach BHP. Spowodowane jest to w głównej mierze obawą przed kontrolami w zakładzie.

M.F.: Jak przekonać pracodawców i pracowników, że przestrzeganie zasad bhp jest kluczowe dla ich zdrowia oraz życia?

S.K.:  Proszę Państwa,  myślę, że w sprawie przestrzegania zasad BHP pracodawców nie trzeba zbytnio przekonywać, ponieważ ich świadomość odpowiedzialności przed organami kontroli (PIP i PPIS i inne) w dzisiejszych czasach jest duża. Wystarczy im również przypomnieć, że mogą dodatkowo  odpowiadać karnie w przypadku wypadku przy pracy ze skutkiem ciężki, śmiertelnym lub zbiorowym.

Trudniejsza sytuacja jest z pracownikami. Im zawsze jest trudno przystosować się do zasad BHP. Coś im przeszkadza, utrudnia pracę, jest im niewygodnie. Dlatego bardzo często trzeba im te zasady należycie tłumaczyć i opisywać, jakie mogą być skutki ich lekceważenia. Najlepiej wpływają na ich świadomość  doświadczenia innych pracowników, przykłady zdarzeń wypadkowych lub potencjalnie wypadkowych.

Niejednokrotnie bywa tak, że oni sami doświadczą zdarzeń związanych z nieprzestrzeganiem zasad  BHP i wtedy te zasady wdrażają i przestrzegają. Myślę, że trzeba dużo tłumaczyć i mieć w tym dużo cierpliwości, aby pracownicy zrozumieli, że te zasady są po to, aby praca była bezpieczniejsza. Nie ma pracy 100% bezpiecznej, każda wiąże się z pewnym ryzykiem, większym lub mniejszym. Można również stosować kary pieniężne, ale w mojej ocenie to jest ostateczność.

M.F.: Co zrobić, by pracownicy chętnie brali udział w szkoleniach bhp, a następnie wdrażali zdobytą wiedzę w życiu?

S.K.:  Przede wszystkim trzeba ich do nich zachęcać. Szkolenie według mojej oceny nie może być monotonne, trzeba tłumaczenie zasad i przepisów BHP obrazować filmami, zdjęciami i sytuacjami
z życia wziętymi np. skutkami wypadków przy pracy, przyczyny zaistnienia wypadków, To najbardziej działa na świadomość pracowników.

Niestety, ale na co dzień mamy bardzo dużo przykładów takich z „życia wzięte”, które obrazują wiele spraw związanych z przestrzeganiem bądź nie przepisów BHP. Celem szkoleń BHP nie powinno być tylko puste przekazywanie regułek i aktów prawnych ale realne przedstawienie potencjalnych zagrożeń w środowisku pracy. Czasami lepiej, zamiast przewijania slajdów na rzutniku pójść z pracownikami na stanowiska pracy i pokazać im, jakie zagrożenie tam występują.

M.F.: Tapicerzy wiele zadań wykonują manualnie, używając różnych narzędzi, czasem bardzo ostrych. Jak zadbać o bezpieczeństwo w prywatnym zakładzie? Czy wiąże się to z dużym obciążeniem dla młodego rzemieślnika, który rozpoczyna prowadzenie własnej działalności godpodarczej?

S.K.: Tak ma Pani rację. Chociaż moim zdaniem zawód tapicera nie należy do grupy zawodów o podwyższonym ryzyku. Istnieje wiele innych zawodów, które obarczone są większym ryzykiem. Jednakże  tapicer faktycznie przy wykonywaniu swojej pracy bardzo często wykorzystuje ostre narzędzia (noże, nożyczki) i narzędzia, które mogą być niebezpieczne (wiertarki, zszywacze pneumatyczne) i powodować urazy.

Trudno te narzędzia zastąpić innymi, które będą w 100% bezpieczne. Nie ma takich narzędzi, ale są za to narzędzia i  urządzenia certyfikowane, które spełniają wymagania bezpieczeństwa  i przez to są w  bardziej bezpieczne. Mimo zastosowania takich narzędzi i urządzeń pracownicy powinni stosować przewidziane dla danego stanowiska pracy ochrony osobiste np. okulary chroniące oczy,  czy rękawice przeciwprzecięciowe.  Choć praca w okularach ochronnych może być śmieszna, to chroni ona przed utratą oka na skutek zszywki wystrzeliwanej z pistoletu pneumatycznego.

Bardzo duże znaczenie ma również utrzymanie ładu i porządku na stanowisku pracy oraz odpowiednie składowanie materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji. Bardzo ważną sprawą jest również świadomość pracowników i osób kierujących pracownikami, aby stosowali się do zasad zdobytych w czasie nauki zawodu, w czasie szkoleń BHP i wszyscy razem dbali o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo współpracowników. Każda osoba w tym również pracodawca ma swoje zadanie lub jak kto woli miejsce w tworzeniu miejsc pracy, stanowisk pracy oraz w bezpieczeństwie podczas wykonywania pracy.

Myślę, że w pracy nie należy się bać wykonywania powierzonych obowiązków. Należy je tak realizować, aby nie czuć w czasie ich wykonywania obawy, że jeżeli czegoś nie dopełnię to mogę spowodować, że praca będzie niebezpieczna. Nie ukrywam, że w pracy trzeba też myśleć co i jak zrobić.  Jeżeli tego nie wiem, to należy  zapytać osób bardziej doświadczonych i może lepiej wykształconych.

Jeśli chodzi o obciążenie dla młodego rzemieślnika, który rozpoczyna prowadzenie własnej działalności to wyróżniłbym dwa rodzaje. Po pierwsze obciążenie finansowe, które największe jest przy tworzeniu stanowisk pracy, po drugie obciążenie psychiczne, które towarzyszy nam cały czas, ponieważ to my odpowiadamy za zdrowie i życie pracowników

M.F.: Właściciele zakładów tapicerskich oraz producenci mebli tapicerowanych często przyjmują do pracy uczniów odbywających praktyki zawodowe. Jak ustrzec młodych ludzi przed wypadkiem w zakładzie? Młody wiek rządzi się swoimi prawami. Czasem chłopcy chcą się powygłupiać albo popisać przed kolegami. Niestety taka zabawa może mieć poważne konsekwencje. Co powinni zrobić mistrzowie tapicerstwa w tej sytuacji?

S.K.:  Bawić się można w każdym wieku. Również osoby dorosłe potrafią wykonywać różne nieprzewidzianie rzeczy, nad którymi czasami trudno zapanować i trudno je po fakcie zaistnienia zrozumieć. Chronić uczniów przed wypadkiem to tak samo, jak chronić innych pracowników przed wypadkiem. Szkolenia, rozmowy, tłumaczenia, omawianie i przywoływanie zdarzeń z „życia wziętych”.  Według mojego doświadczenia to najlepiej skutkuje i działa na wyobraźnie pracowników w każdym wieku.

M.F.: W fabrykach mebli tapicerowanych wiele zadań jest wykonywanych maszynowo. Wiele czynności związanych z tapicerowanie odbywa się jednak ręcznie. Czy obowiązują tu inne zasady bhp niż w prywatnym zakładzie tapicerskim?

S.K.: Nie. W każdym zakładzie przy wykonywaniu prac tapicera trzeba przestrzegać tych samych zasad, przepisów i niejednokrotnie instrukcji. W dużych zakładach praca jest na pewno lżejsza, jeżeli chodzi o wydatek energetyczny pracowników, ponieważ dużo prac można zmechanizować. Mam tutaj na myśli rozbudowany transport wewnątrzzakładowy, który np. eliminuje ręczne podnoszenie i przenoszenie materiałów czy gotowych elementów lub stosowanie pneumatycznych stołów tapicerskich.

M.F.: W hurtowniach tapicerskich i u producentów mebli tapicerowanych wiele osób pracuje na magazynie. Jak zadbać o bezpieczeństwo w tym miejscu?

S.K.: Przy zapewnieniu bezpieczeństwa w magazynach duże znaczenie i dużo zadań do wykonania mają osoby kierujące i nadzorujące pracę zatrudnionych ludzi. To oni muszą dbać o bezpieczeństwo pracowników poprzez np. kontrolowanie i egzekwowanie od pracowników stosowania ochron osobistych, odzieży i obuwia roboczego, zachowanie odpowiedniej drożności ciągów komunikacyjnych, dojść i wyjść ewakuacyjnych, dostępu do rozdzielni prądowych i sprzętu PPOŻ. Powinni również zadbać o to, aby urządzenia, które są na wyposażeniu magazynu obsługiwali pracownicy, którzy mają odpowiednie uprawnienia np. na wózki jezdniowe podnośnikowe, windy. Osoby kierujące pracownikami powinny również tak organizować i usprawniać pracę, aby do minimum ograniczyć w magazynach prace związane z ręcznym transportem materiałów. Przy tych czynnościach powstaje również dużo urazów i wypadków.

M.F.: Jakich zasad bhp powinni przestrzegać sprzedawcy w stacjonarnych sklepach tapicerskich i salonach meblowych?

S.K.: Moim zdaniem wystarczy przestrzegać takich samych zasad jak w magazynach.

M.F.: Dziękuję za wyczerpującą rozmowę i życzę wielu sukcesów w życiu.

S.K.: Ja również bardzo dziękuję za zaproszenie do rozmowy.

Szukasz specjalisty od BHP, który przeprowadzi szkolenie dla Twojej firmy? Skontaktuj się z naszym ekspertem i umów się na dogodny termin. Wyślij wiadomość e-mail.

*Bezpłatna współpraca biznesowa.


Comments

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.

Membership

An active membership is required for this action, please click on the button below to view the available plans.