Działalność nierejestrowana wydaje się ciekawym rozwiązaniem, dla tych, którzy chcą przetestować swój pomysł na biznes bez zakładania firmy. To jedna strona medalu, ta pozytywna. Druga nie jest już taka jasna. Na faktury wystawione przez te osoby powinni uważać przedsiębiorcy. Może się okazać, że zostaną oni zobowiązani do zapłacenia składek ZUS. O tym, czym jest działalność nierejestrowaną i czy warto się na nią zdecydować, z panią Renatą Szejdewik — właścicielką biura rachunkowego — rozmawiała Michaela Fuchs.
Michaela Fuchs: Czym jest działalność nierejestrowana?
Renata Szejdewik: Działalność nierejestrowa lub inaczej działalność nieewidencjonowana to możliwość przewidziana przez przepisy Ustawy Prawo Przedsiębiorców od 2018, w ramach której osoba zamierzająca prowadzić drobną działalność może to robić bez konieczności rejestracji w CEIDG oraz bez konieczności opłacania składek ZUS, co w zasadzie jest najistotniejsze. Oczywiście są warunki, które określają kto, jaką działalność i jak długo może prowadzić.
M.F.: Czy ta opcja jest korzystna dla tapicerów? Jeśli tak, w jakiej sytuacji?
R.S.: Opcja jest przeznaczona dla osób, które zamierzają uzyskiwać przychody z tytułu handlu lub twórczości, które miesięcznie nie przekroczą 75% minimalnego wynagrodzenia, więc aktualnie chodzi o kwotę 2700 zł. Dodatkowo w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały działalności gospodarczej. Mając na uwadze powyższe wraz z informacją o braku konieczności opłacania składek ZUS, może być to opcja „firma na próbę”. Jeśli handel lub twórczość zaczną przynosić większe przychody w ciągu 7 dni od dnia, w którym nastąpi przekroczenie miesięcznego limitu 2700 zł przychodu, należy zarejestrować już tradycyjną działalność rejestrowaną w CEIDG.
M.F.: Jakie są plusy i minusy nierejestrowanej działalności gospodarczej?
R.S.: Największym plusem jest brak konieczności opłacania składek ZUS. Minusem jest limit przychodów, który od lipca 2023 został podniesiony, ale moim zdaniem mógłby być wyznaczony przez inne kryterium. Wcześniej było to 50% minimalnego wynagrodzenia brutto – obecnie 75%, jednak najlepiej by było, aby była to po prostu kwota minimalnego wynagrodzenia netto. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, iż brak rejestracji w CEIDG oraz ZUS nie oznacza konieczności innych rejestracji np. do VAT czy też obowiązku zakupu kasy fiskalnej.
M.F.: Jak założyć działalność nierejestrowaną?
R.S.: No tu właśnie jest tak, że „założenie” równoznaczne jest z podjęciem decyzji o prowadzeniu działalności i to by było na tyle, jeśli przedmiot działalności nie wymaga podjęcia innych czynności typu rejestracji do VAT czy zakupu kasy fiskalnej.
M.F.: Jak wygląda kwestia podatków przy działalności nierejestrowanej?
R.S.: W aspekcie podatku dochodowego przychody z takiej działalności są przychodami z tzw. innych źródeł i podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, przy czym rozlicza się go przy składaniu rozliczenia rocznego. Opodatkowanie na zasadach ogólnych oznacza, że opodatkowaniu podlega dochód, więc osoba prowadząca działalność nierejestrową powinna mieć zarówno dowody na uzyskane przychody, jak i koszty, aby prawidłowo rozliczyć się z fiskusem.
M.F.: Jak długo trzeba przechowywać ewidencję działalności nierejestrowanej?
R.S.: Tak jak dokumenty tradycyjnej firmy, czyli 5 lat licząc, od końca roku, w którym upłyną termin zobowiązania podatkowego, więc przekładając na prosty język 7 lat.
M.F.: Czy urzędnicy często kontrolują osoby prowadzące działalność nierejestrowaną?
R.S.: Myślę, że takie osoby podlegają kontroli tak samo jak pozostali przedsiębiorcy. Jeśli wszystko jest prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, to nie ma co obawiać się kontroli.
M.F.: Jakie nieprawidłowości związane z prowadzeniem działalności nierejestrowanej są najczęściej wykrywane?
R.S.: Nie są mi znane tego typu przypadki, ale sądzę, że może chodzić o faktyczną kwotę uzyskiwanych przychodów, która jak już wspomniałam, jest dość niska. Należy więc na bieżąco i rzetelnie pilnować tej kwoty, żeby w razie jej przekroczenia dopełnić formalności rejestracyjnych w ustawowym terminie 7 dni.
M.F.: Co grozi osobie, która prowadziła dokumentację niezgodnie z prawdą?
R.S.: Odpowiedzialność karno-skarbowa oraz względem ZUS. Rzetelne prowadzenie dokumentacji to podstawa, aby spać spokojnie.
M.F.: Czy urzędnik ma prawo podważyć ceny usług świadczonych w ramach działalności nierejestrowanej? Jeśli tak to w jakich okolicznościach?
R.S.: Ogólnie ceny powinny być tak skalkulowane, aby finalnie osiągnąć dochód. Duża różnica w odniesieniu do ceny rynkowej może być powodem do jej podważenia, ale nie koniecznie.
M.F.: Jakich rad udzieliłaby Pani osobom, które chcą przetestować swój pomysł na biznes w ramach działalności nierejestrowanej?
R.S.: Przede wszystkim radzę, aby udały się do doradcy podatkowego celem weryfikacji, czy planowana działalność może być prowadzona w formie nierejestrowanej, a jeśli tak, czy wymaga dopełnienia innych formalności.
M.F.: Dziękuję za rozmowę.
R.S.: Również dziękuję.
Masz pytania? Skontaktuj się z naszym ekspertem. Zajrzyj na stronę internetową biura księgowego Szejdewik.
*Bezpłatna współpraca biznesowa
Comments