Tkaniny tapicerskie od wieków towarzyszą człowiekowi. Wiele materiałów jest wykorzystywanych nie tylko do tapicerowania mebli, ale również do dekorowania wnętrz. Szyje się z nich np. zasłony lub produkuje się panele tapicerowane. O tym, jak stworzyć atrakcyjną, luksusową aranżację z panią Małgorzatą Lis-Perlińską — pracownikiem Magic Home Sp. z o.o. — rozmawiała Michaela Fuchs.

Michaela Fuchs: Czym dla Pani są luksusowe tkaniny tapicerskie? Które z nich cieszą się aktualnie największym zainteresowaniem? Co przemawia na ich korzyść?

Małgorzata Lis-Perlińska: Nieświadomie każdy z nas otacza się tkaninami, siadając w pracy na krześle, czy w fotelu, w restauracji, w poczekalni, czy opierając głowę na poduszce. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie najnowsze kolekcje Morris&Co., np. kolekcja Wardle, a także tkaniny marki Fine czy Andrew Martin (tkaniny obiciowe zewnętrzne).

Michaela Fuchs: Na co zwrócić uwagę przed zakupem tkaniny dekoracyjnej?

M.L.-P.: Jest to bardzo indywidualna sprawa, dla jednych może liczyć się wygląd, wzór, kolor, a dla innych technikalia (np. certyfikaty). Moim zdaniem należy zwrócić szczególną uwagę na wnętrze, w którym tkanina ma być umieszczona, aby całość ze sobą harmonijnie współgrała.

M.F.: Do czego najczęściej wykorzystuje się tkaniny? Czy są one wysuwane na pierwszy plan, czy może raczej na drugi?

M.L.-P.: Tkaniny wykorzystuje się głównie do dekoracji wnętrz. Zdarza się jednak, że tkanina „kradnie” show i przykuwa całą uwagę. Harmonia pierwszego i drugiego planu pomieszczeń powinna być zachowana, aby żaden element nie przytłaczał innego.

M.F.: Czy we wnętrzach częściej wykorzystuje się tkaniny o zróżnicowanych strukturach, czy może raczej o zbliżonej fakturze?

M.L.-P.: We wnętrzach wykorzystuje się różne tkaniny. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. W swojej pracy spotykam się z pomysłami klientów opierającymi się albo na kontrastach, albo na przybliżonych fakturach. Zbliżone faktury najczęściej wykorzystywane są do zasłon, wezgłowia łóżek, poduszek, sof czy rolet rzymskich.

M.F.: Jak dopasować tkaniny do tapety? Czy trzeba zwrócić na coś uwagę, czy raczej nie ma to żadnego znaczenia?

M.L.-P.: Zawsze podkreślam, że decyzję o wystroju wnętrz podejmuje osoba, która zdecydowała się na zmiany. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, aby trafić w gust każdego. Owszem, można dobrać tkaninę do tapety lub odwrotnie np. biorąc pod uwagę barwy. Tapeta może mieć zielony kolor, taki sam jak podnóżek. Sanderson, Morris&Co. i Scion mają w swojej ofercie takie same wzory tapet, jak i tkanin.

M.F.: Które tkaniny lepiej sprawdzą się w salonie, a które lepiej w jadalni lub w sypialni?

M.L.-P.: Zarówno w jadalni jak i salonie sprawdzą się przede wszystkim tkaniny plamoodporne i takie, które można zmywać wodą z płynem, czy nawet prać. I tutaj najchętniej wybierane przez klientów są tkaniny marki Ashley Wilde, czy też bawełniane (drukowane) tkaniny Sanderson, które śmiało można wyprać.

W sypialni natomiast doskonale mogą sprawdzić się firanki (sama mam w swoim domu marki Porschen, a u babci piękne białe firany marki Bitex), czy też ciemniejsze zasłony, które umożliwią spokojny sen, np. marki Fine. Pięknym dodatkiem może być pled, którym można się otulić w chłodniejsze wieczory. Do sypialni sprawiłam prezent mojej mamie, kupiłam dla niej pled Fine, który można regularnie prać w pralce i cały czas wygląda jak nowy (naturalne włókna).

M.F.: Jakie tkaniny dekoracyjne dobrze sprawdzą się w kuchni?

M.L.-P.: W kuchni najpraktyczniej można wykorzystać tkaniny szyjąc rolety rzymskie (można je zrobić z każdej tkaniny). Moi klienci najchętniej wybierają do tego kwieciste, haftowane wzory Sandersona. Chętnie wybierają także zazdrostki Porschena.

M.F.: Czy tkaniny luksusowe nadają się do firmy? Jeśli tak, to w jaki sposób najlepiej je wykorzystać?

M.L.-P.: Tak. Tkaniny doskonale sprawdzą się także w miejscu pracy. Nadają harmonii i wyciszają, podnoszą także prestiż firmy. Jeden z naszych klientów przygotował biuro z wykorzystaniem tkanin Porter&Stone.

M.F.: Czy Pani zdaniem oferta polskich hurtowni tapicerskich jest wystarczająco zróżnicowana? Czy może brakuje w niej jakichś materiałów, które cieszą się dużym zainteresowaniem?

M.L.-P.: Brakuje szczególnie tkanin „zwierzęcoodpornych”, to znaczy takich, które są odporne na zaciąganie pazurkami, drapanie. Tkaniny marki Fryetts cechują się wysoką odpornością na trudne warunki, które mogą się zdarzać, gdy mieszkamy z pupilami.

M.F.: Jakich wskazówek mogłaby Pani udzielić tapicerom, hurtowniom tapicerskim oraz producentom mebli tapicerowanych, by ich oferta stała się jeszcze bardziej atrakcyjna dla klientów?

M.L.-P.: Odpowiedź na to pytanie wiąże się z powyższą – im więcej tkanin odpornych na zwierzęta – tym lepiej.

M.F.: Dziękuję za rozmowę i poświęcony czas. Życzę Pani wielu sukcesów.

M.L.-P.: Serdecznie dziękuję za zaproszenie do rozmowy. Również życzę wszystkiego dobrego.

 

Masz pytania do naszego eksperta? Chcesz dowiedzieć się więcej? Wyślij wiadomość e-mail lub zadzwoń: 506228869.

 

*Bezpłatna współpraca biznesowa.


Comments

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.

Membership

An active membership is required for this action, please click on the button below to view the available plans.