Maria Reimann w swojej książce pt.: „Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności” napisała „Życie z niepełnosprawnością jest ciągłym nawigowaniem między poczuciem wyjątkowości —  wyjątkowej niesprawiedliwości, wyjątkowej krzywdy, wyjątkowej dzielności, wyjątkowego wysiłku —  a poczuciem zwyczajności, „normalności”. W świecie, który coraz bardziej docenia różnorodność i inkluzję, osoby z niepełnosprawnościami odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości wielu branż. Z ambasadorką projektu KOMPAS KARIERY DLA OSÓB Z NIEPEŁOSPRAWNOŚCIAMI 2023+ —  panią  Katarzyną Rymaszewską i panem Tomaszem Szklarskim – o tym, jak osoby z niepełnosprawnościami mogą wnieść wartość do branży tapicerskiej i wspomóc jej rozwój rozmawiała Michela Fuchs.

Michaela Fuchs: Jakie są główne cele projektu KOMPAS KARIERY DLA OSÓB Z NIEPEŁOSPRAWNOŚCIAMI 2023+?

Katarzyna Rymaszewska i Tomasz Szklarski: Głównym celem projektu jest określenie potencjału zatrudniania osób z niepełnosprawnościami oraz wskazanie najbardziej rokujących stanowiska pracy dla OzN w nadchodzących latach.

Raport będzie szczególnie pomocny organizacjom zatrudniającym lub rozważającym otwarcie się na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. Wyniki badania posłużą jako pomoc w tworzeniu inkluzywnego i różnorodnego środowiska pracy.

M.F.: Jakie umiejętności i talenty osoby z niepełnosprawnościami mogą wnieść do branży tapicerskiej?

K.R. i T.Sz.: Osoby z niepełnosprawnościami mogą wnieść swoją wyjątkową perspektywę i kreatywność do projektów tapicerskich. To może prowadzić do nietypowych oraz innowacyjnych rozwiązań projektowych, a także do tworzenia mebli tapicerskich dostosowanych do konkretnych potrzeb klientów. Mogą zwiększyć uważność firm na szczególne potrzeby osób z niepełnosprawnościami jako odbiorców – przedstawicieli coraz liczniejszej grupy docelowej.

OzN mogą być wyjątkowo zręczne w komunikacji z klientami (np. obsługa posprzedażowa) i innymi członkami zespołu. Dobre umiejętności interpersonalne są ważne w tej branży.

Osoby z niepełnosprawnościami, które są szczegółowe oraz dbają o jakość swojej pracy, mogą osiągać doskonałą jakość, wykonując prace tapicerskie. To wpłynie na zadowolenie klientów z zakupów czy usług.

Warto zauważyć, że branża tapicerska jest różnorodna. Istnieje wiele różnych ról, które można pełnić. Niepełnosprawność nie musi być przeszkodą, a branża tapicerska może dostosować się do różnych umiejętności i zdolności osób z niepełnosprawnościami.

M.F.: Jakie są największe wyzwania, przed którymi stoją osoby z niepełnosprawnościami, chcące pracować w branży tapicerskiej?

K.R. i T.Sz.: Należy wziąć tutaj pod uwagę fizyczne ograniczenia, dostępność narzędzi i sprzętu, dostosowanie stanowiska pracy, podejście klientów, a także prawo oraz przepisy.

Warto podkreślić, że wiele z tych wyzwań można przezwyciężyć dzięki dostosowaniu miejscu pracy do konkretnych potrzeb, szkoleniom, wsparciu społecznemu oraz zmianom w świadomości. Wielu pracodawców jest otwartych na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami i podejmuje działania w celu stworzenia bardziej dostępnego, inkluzywnego środowiska pracy.

M.F.: Co zyska branża tapicerska, zatrudniając osoby z niepełnosprawnościami?

K.R. i T.Sz.: Osoby z niepełnosprawnościami przynoszą różnorodne umiejętności, perspektywy i doświadczenia do branży. Firmy w branży tapicerskiej, które angażują się w zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami, mogą budować pozytywny wizerunek oraz wyróżniać się jako przyjazne, odpowiedzialne organizacje.

Warto zaznaczyć, że korzyści jest wiele i zależą one od odpowiedniego dostosowania miejsca pracy, dostępu do wsparcia, a także świadomości wśród pracowników czy kierownictwa. Wspieranie OzN w branży tapicerskiej może prowadzić do bardziej zrównoważenia sektora, który będzie służył zarówno pracownikom, jak i klientom. Istnieje system dofinansowań kosztów wynagrodzeń dla firm, które zdecydują się na zatrudnienie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.

M.F.: Jakie inicjatywy lub programy szkoleniowe są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, które chcą rozwijać się w tej branży?

K.R. i T.Sz.: Zachęcamy do skonsultowania się z lokalnymi agencjami rządowymi, organizacjami non-profit, ośrodkami rehabilitacyjnymi i firmami z branży tapicerskiej, posiadającymi już takie doświadczenie, aby dowiedzieć się, jakie konkretne inicjatywy oraz programy szkoleniowe są dostępne w Twoim regionie. Dzięki odpowiedniemu wsparciu, a także zaangażowaniu można znaleźć właściwe ścieżki kariery w branży tapicerskiej, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności.

M.F.: Jakie zmiany w miejscu pracy mogą pomóc w integracji osób z niepełnosprawnościami w branży tapicerskiej?

K.R. i T.Sz.: Integracja osób z niepełnosprawnościami w miejscu pracy to proces wymagający zaangażowania zarówno pracowników, jak i pracodawców. Dostosowanie stanowisk pracy  oraz środowiska pracy do szczególnych potrzeb może przynieść korzyści w postaci różnorodności, innowacji i zwiększonej produktywności.

M.F.: Jakie są najczęstsze mity dotyczące zatrudniania osób z niepełnosprawnościami?

K.R. i T.Sz.: Osoby z niepełnosprawnościami nie są wystarczająco produktywne. Zatrudnianie OzN jest zbyt kosztowne, osoby z niepełnosprawnościami potrzebują stałego nadzoru i pomocy,

OzN nie chcą pracować, częściej chorują, a także wiele innych mitów oraz stereotypów, które mogą być nie tylko krzywdzące, ale także wysoce destrukcyjne i wpływać negatywnie na życie tych osób.

M.F.: Czy mogą Państwo podzielić się z nami historią sukcesu, która szczególnie utkwiła Wam w pamięci w trakcie realizacji projektu?

K.R.: To moja osobista historia sukcesu. Bycie Ambasadorem zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami to wyjątkowe i ważne zadanie. To nie tylko rola, ale także zobowiązanie do wspierania i promowania równych szans na rynku pracy dla wszystkich.

Jako Ambasador, mam szansę pokazywać, że osoby z niepełnosprawnościami mają wiele cennych umiejętności i talentów, które mogą przyczynić się do sukcesu każdej firmy. Moja misja polega na uświadamianiu pracodawcom, że zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami to inwestycja w różnorodność, kreatywność oraz elastyczność zespołu.

To także pokazanie, że nasze różnice nas wzbogacają, a wspólnie możemy tworzyć piękny, zróżnicowany świat. To zaproszenie do współpracy i wzajemnego wsparcia, aby razem przyczyniać się do tworzenia bardziej zrozumiałego, akceptującego świata.

Niech nasza wspólna praca będzie pełna zaangażowania, determinacji, a także nadziei. Razem możemy tworzyć bardziej otwarte, tolerancyjne społeczeństwo, w którym każdy ma szansę na godne zatrudnienie oraz spełnienie zawodowe. Niech nasze działania inspirują innych do stawiania czoła wyzwaniom, do otwierania serc na różnorodność i do bycia wsparciem dla tych, którzy tego potrzebują. Czas na zmiany! Razem możemy przyczynić się do stworzenia bardziej zrównoważonego, sprawiedliwego rynku pracy dla wszystkich.

Wstańmy! Aby razem tworzyć lepszy i bardziej równy świat dla wszystkich. Moja kariera zawodowa to droga pełna śmiechu, frustracji oraz zaskakujących zwrotów akcji. Teraz z dumą mogę powiedzieć, że stanęłam na wysokości zadania. Stałam się wartościowym pracownikiem, jak i Ambasadorem firmy.

Pomimo tych trudności, rola Ambasadora zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami jest niezwykle ważna. Przyczynia się do wprowadzenia pozytywnych zmian w środowisku pracy, promowania równych szans oraz przeciwdziałania dyskryminacji.

M.F.: Jakie narzędzia i technologie mogą wspomóc osoby z niepełnosprawnościami w pracy w branży tapicerskiej?

K.R. i T.Sz.: Dostosowanie narzędzi i technologii do indywidualnych potrzeb pracowników z niepełnosprawnościami jest kluczowe, aby umożliwić im pełne, efektywne uczestnictwo w pracy. Można tutaj wymienić: ergonomiczne narzędzia oraz meble, technologie wspomagające komunikację czy choćby oprogramowanie do projektowania lub modelowania.

M.F.: Jakie wsparcie branża tapicerska może otrzymać od organizacji i instytucji, aby stać się bardziej otwarta dla osób z niepełnosprawnościami?

K.R. i T.Sz.: Ważne jest, aby branża tapicerska aktywnie poszukiwała informacji, konsultowała się z ekspertami i uczestniczyła w inicjatywach dotyczących inkluzji społecznej oraz dostępności miejsc pracy. Współpraca z organizacjami czy instytucjami może pomóc w tworzeniu bardziej otwartej, dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami branży.

Branża choćby meblowa korzysta z usług specjalistów wielu różnych branż. Tak naprawdę niewiele jest przypadków, w których z przyczyn obiektywnych nie jest możliwe zatrudnienie osoby z niepełnosprawnościami. Większość zawodów nie ma przeciwwskazań zdecydowanych, a jedynie potencjalne, co oznacza, że każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie przez lekarza medycyny pracy w kontekście warunków pracy na określonym stanowisku w danym zakładzie.

Poniżej podsyłamy link do oferty pracy na stanowisko tapicera meblowego.

https://wuplodz.praca.gov.pl/ulotki-o-zawodach/-/asset_publisher/1E6E4O5YTfbr/content/14136956-tapicer-meblowy/pop_up?_101_INSTANCE_1E6E4O5YTfbr_viewMode=print

Odsyłamy również Państwa do linku z historią Janusza Budka, który prowadzi zakład tapicerski. Ta historia jest prawdziwą inspiracją dla nas wszystkich. Pokazuje, że dzięki pasji i determinacji można pokonać wiele trudności.

Cieszmy się życiem niezależnie od przeciwności losu.

Pomagając innym, zbieramy owoce wdzięczności i satysfakcji.

https://wuplodz.praca.gov.pl/ulotki-o-zawodach/-/asset_publisher/1E6E4O5YTfbr/content/14136956-tapicer-meblowy/pop_up?_101_INSTANCE_1E6E4O5YTfbr_viewMode=print

864ftde34§][======~

M.F.: Jakich wskazówek mogłaby Pani udzielić przedsiębiorcom z branży tapicerskiej, którzy chcą zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami?

K.R. i T.Sz.: Współpraca i zaangażowanie wielu stron, w tym pracodawców, organizacji pozarządowych oraz osób z niepełnosprawnościami, są kluczowe dla osiągnięcia pozytywnych rezultatów w tej dziedzinie.

Budowanie miejsc pracy, dostosowanych do różnych potrzeb, a także wspieranie rozwoju zawodowego i edukacyjnego OzN są kluczowymi elementami wspólnej przyszłości. Nasze wspólne działania mogą stworzyć nowe horyzonty równości i włączenia w Twojej firmie.

Pracodawco, niech odwaga będzie twoim przewodnikiem w pokonywaniu najtrudniejszych wyzwań i włączaniu do swojej organizacji osób z niepełnosprawnościami. Zobaczysz, że ich niezwykłe zdolności oraz niezłomna determinacja przyniosą Twojej firmie nie tylko wzrost, lecz także wspaniały sukces.

Zostawiamy Państwu link do Edukacyjnego Forum Kwalifikacji Zawodowych – Zawód Tapicer:

http://zasobyip2.ore.edu.pl/uploads/publications/041c23a6ac97876eb736793ea94ac896

Przedsiębiorco, dostęp do takich informacji pomoże Ci dokładniej określić, jakie umiejętności i kwalifikacje są istotne u potencjalnych kandydatów. Edukacja i szkolenie zawodowe są kluczowe dla rozwoju branży tapicerskiej, dlatego takie zasoby są nieocenione.

M.F.: Jakie korzyści płyną dla samej osoby z niepełnosprawnością pracującej w branży tapicerskiej?

K.R. i T.Sz.: Praca może przynieść wiele korzyści osobie z niepełnosprawnościami. Zapobiega wykluczeniom, jest tez doskonałą forma rehabilitacji. Ważne jest również to, co istotne dla każdego: w tym zarobki, rozwijanie umiejętności zawodowych, zwiększone poczucie własnej wartości i możliwość uczestniczenia w życiu zawodowym i społecznym. To może znacząco poprawić jakość życia tych osób.

M.F.: Jaka jest Państwa zdaniem rola edukacji w kształtowaniu postaw wobec osób z niepełnosprawnościami?

K.R. i T.Sz.: Edukacja odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu postaw wobec osób z niepełnosprawnościami. Rola edukacji jest niezwykle istotna, ponieważ wpływa na sposób, w jaki społeczeństwo postrzega i traktuje OzN.

Promowanie wiedzy na temat niepełnosprawności pomaga wyeliminować stereotypy i uprzedzenia oraz poprawia jakość życia osób z niepełnosprawnościami, umożliwiając im pełniejszy udział w życiu społecznym i zawodowym.

M.F.: Dziękuję za poświęcony czas. Życzę wielu sukcesów.

K.R. i T.Sz.: Również dziękujemy! Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Jeśli macie Państwo jeszcze jakieś pytania lub potrzebujecie dalszej pomocy w przyszłości, zapraszamy do kontaktu.

Życzymy wielu sukcesów i wszystkiego, co najlepsze.

 

Katarzyna Rymaszewska, Ambasador Zatrudnienia Osób z Niepełnosprawnościami w Międzynarodowej Fundacji Reaxum, Tomasz Szklarski — Prezes Zarządu w Międzynarodowej Fundacji Reaxum.

Kontakt do naszych ekspertów:

https://reaxum.eu/

https://www.linkedin.com/in/katarzynarymaszewska/

https://www.linkedin.com/in/tomaszszklarski/

*Bezpłatna współpraca biznesowa


Comments

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.

Membership

An active membership is required for this action, please click on the button below to view the available plans.

Preferencje plików cookies

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne pliki cookie są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony. Te pliki cookie zapewniają działanie podstawowych funkcji i zabezpieczeń witryny. Anonimowo.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Analityczne pliki cookie są stosowane, by zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzą w interakcję ze stroną internetową. Te pliki pomagają zbierać informacje o wskaźnikach dot. liczby odwiedzających, współczynniku odrzuceń, źródle ruchu itp.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.