
Tapicerskie narzędzia specjalistyczne ułatwiają rzemieślnikom wykonywanie rozmaitych czynności. Dzięki nim praca przebiega sprawniej, powstaje piękna tapicerka i mogą zrealizować więcej zleceń. W artykule prezentujemy listę najważniejszych narzędzi. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci wyposażyć zakład tapicerski lub warsztat, jeśli interesujesz się tą dziedziną rzemiosła.
Narzędzia tapicerskie — rodzaje
Narzędzia oraz przybory tapicerskie dzieli się na 4 kategorie ze względu na ich zastosowanie:
- do krojenia i cięcia materiałów,
- do wbijania, osadzania oraz wkręcania łączników,
- do wyciągania, przetrzymywania i mierzenia,
- do łączenia materiałów za pomocą przekłuwania lub szycia.
Wśród łączników wymienia się zszywki, wkręty, a także gwoździe. Służą one do łączenia poszczególnych części albo surowców niezbędnych do wykonania tapicerki.
Popularne i proste w obsłudze narzędzia tapicerskie
Do najpopularniejszych ręcznych narzędzi tapicerskich zalicza się m.in.:
- młotek tapicerski,
- łapka tapicerska,
- pikownica,
- dłuto tapicerskie,
- naciągacz do pasów tapicerskich.
Rzemieślnicy do dekoracji tapicerki wykorzystują praski do guzików, a także przystawki do gwoździ. W zakładzie przydają się też szczypce do klamer samochodowych czy wyciągacze do zszywek tapicerskich. Narzędzia dobiera się do konkretnego zlecenia. W warsztacie powinna się znaleźć również maszyna do szycia. W nowoczesnych zakładach pojawia się coraz więcej zautomatyzowanego sprzętu.
Do wbijania gwoździ używa się młotka. Jedna końcówka obucha służy do montażu, druga (magnetyczna) do wyciągania łączników. Do mocowania skobli używa się cięższych młotków, a do montowania gwoździ dekoracyjnych lżejszych. Do instalacji nośnych części drewnianych wykorzystuje się sprzęt wykonany z twardego drewna. Do łączenia materiałów zszywkami najczęściej używa się zszywaczy pneumatycznych. Z kolei wkręty montuje się z pomocą wkrętarek elektrycznych lub pneumatycznych.
Tapicerzy korzystają też z igieł tapicerskich. Proste modele ułatwiają przeszywanie tkanin oraz kilku warstw materiałów. Obłączkami (wygięte igły) obszywa się krawędzie oraz naroża. Szpilki są niezbędne do przytrzymywania i spinania komponentów. Niektórzy używają te włosociągów. Regulują one wyściółkę.
W zakładzie tapicerskim powinny się też znaleźć noże oraz nożyczki w różnych rozmiarach i z rozmaitymi ostrzami. Dzięki nim będzie można wszystko dokładnie przyciąć. Dbałość o każdy szczegół zwiększa walory estetyczne, a także użytkowe tapicerki.
Narzędzia tapicerskie — czego jeszcze potrzebuje tapicer?
Warsztat rzemieślnicy należy wyposażyć również w stół ze stojakiem. Do wykonania czynności o charakterze przygotowawczym bądź pomocniczym niezbędne są:
- miarka krawiecka i taśmowa,
- miarka stolarska składana,
- kątownik,
- miarka z nastawnym ramieniem,
- cyrkiel nastawny duży,
- poziomica,
- waga,
- pion,
- ołówek stolarski,
- kreda.
Czy coś jeszcze powinno się znaleźć na tej liście?
Podsumowanie: Tapicerskie narzędzia specjalistyczne — lista najważniejszych narzędzi
Tapicerskie narzędzia specjalistyczne są dostępne w hurtowniach i sklepach stacjonarnych. Możesz się w nie zaopatrzyć online lub w sposób tradycyjnych. Jeśli szukasz rzetelnego dostawcy, poznaj naszą internetową bazę. Przejrzyj wirtualne wizytówki, a następnie skontaktuj się z firmami lub odwiedź ich witryny, by uzyskać więcej informacji.
Comments